Menu
radca prawny Maciej Majda

Pomoc prawna jazda po alkoholu Żyrardów

Radca Prawny Maciej Majda

Jestem radcą prawnym prowadzącym sprawy z zakresy prawa karnego, szczególnie te dotyczące kierowania pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających. Posiadam doświadczenie w reprezentowaniu osób oskarżonych o kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem substancji psychoaktywnych.

W swojej praktyce oferuję kompleksową pomoc prawną, od przygotowania strategii obrony poprzez reprezentowanie klientów w postępowaniach przygotowawczych, aż do postępowania przed sądami pierwszej jak i drugiej instancji. Działam z pełnym zaangażowaniem, starając się osiągnąć przy tym jak najlepsze wyniki dla klientów.

Zawsze kieruję się zasadą, że moim zadaniem jest nie oceniać, ale pomagać – w walce o minimalizację konsekwencji prawnych wynikających z zaistniałej sytuacji.

Doświadczona kancelaria adwokacka poprowadzi sprawę jazdy pod wpływem alkoholu w Żyrardowie.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu stwarza istotne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dlatego sądy zwykle decydują się na orzekanie wysokich kar w sprawach karnych. Ustawodawca systematycznie zaostrza również sankcje za prowadzenie pod wpływem alkoholu, chcąc zniechęcić kierowców do nieodpowiedzialnych zachowań.

Warto jednak pamiętać, że ograniczenie wolności, kara pozbawienia wolności lub wysoka grzywna to jeszcze nie koniec. Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu ma prawo podjąć obronę.

W Żyrardowie i okolicach funkcjonuje wiele kancelarii prawnych, ale tylko nieliczne z nich specjalizują się w postępowaniu karnym w sprawach o jazdę po alkoholu. Doświadczony pełnomocnik stwarza ogromną przewagę już na samym początku postępowania. Nie tylko udzieli porady prawnej i przygotuje niezbędne pisma procesowe, lecz także zapewni profesjonalną reprezentację przed sądem powszechnym.

W ten sposób można uniknąć zatrzymania prawa jazdy lub uzyskać korzystny wyrok uniewinniający albo warunkowe umorzenie postępowania karnego zamiast wyroku skazującego.

Im szybciej oskarżony zdecyduje się na skorzystanie z usług prawnych, tym bardziej zwiększa swoje szanse powodzenia, dlatego w razie zatrzymania należy działać niezwłocznie.

Czytaj na blogu

Wpływ nowoczesnych technologii na wykrywanie kierowców pod wpływem alkoholu
Wpływ nowoczesnych technologii na wykrywanie kierowców pod wpływem alkoholu
Jazda po alkoholu to poważne zagrożenie drogowe, mimo zaostrzonych kar i kampanii informacyjnych. W odpowiedzi na ten problem rozwijane są...
Analiza przypadków: konsekwencje prawne dla recydywistów prowadzenia pod wpływem alkoholu
Analiza przypadków: konsekwencje prawne dla recydywistów prowadzenia pod wpływem alkoholu
Prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu to problem, który nieustannie budzi poważne obawy w społeczeństwie. Szczególnie niebezpieczna staje...
W jaki sposób spożycie alkoholu wpływa na organizm kierowcy?
W jaki sposób spożycie alkoholu wpływa na organizm kierowcy?
Standardowe piwo o objętości 0,5 litra zawiera około 20–25 g czystego etanolu. Może się wydawać, że tak niewielka ilość substancji czynnej...
Zakaz prowadzenia pojazdów. Od kiedy jest liczony?
Zakaz prowadzenia pojazdów. Od kiedy jest liczony?
Zakaz prowadzenia pojazdów to środek karny, który stanowi obowiązkowy element wyroku w sprawie kierującego pod wpływem alkoholu. W przypadku...
Sprawa Łukasza Ż. powodem zmian w prawie?!
Sprawa Łukasza Ż. powodem zmian w prawie?!
Sprawa Łukasza Żaka, który spowodował śmiertelny wypadek na Trasie Łazienkowskiej, stanowi główny powód zapowiedzi zmian w przepisach ruchu...
Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest jednym z klasycznych elementów wyroku sądu karnego w przypadku jazdy po alkoholu. Często bywa też...
Jazda po alkoholu a sprawa cywilna. O czym trzeba pamiętać?
Jazda po alkoholu a sprawa cywilna. O czym trzeba pamiętać?
Kierowca, który spowodował wypadek po alkoholu, musi liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale również wytoczeniem przez ofiarę...
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Polskie prawo penalizuje nie tylko jazdę po alkoholu, lecz także po użyciu substancji psychotropowych. Wcale jednak nie musisz zażywać...
Dlaczego badanie alkomatem może dać zafałszowany wynik?
Dlaczego badanie alkomatem może dać zafałszowany wynik?
Choć może się wydawać, że alkomat to urządzenie precyzyjne, a jego wyniki trudno podważyć, niekiedy praktyka pokazuje coś zupełnie innego....
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją RP!
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją RP!
We wtorek (04.06) Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. akt SK 22/21) w którym orzekł o niezgodności art. 42 § 3 kodeksu karnego, w razie...
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w rozprawie sądowej, często odczuwają paraliżujący lęk przed wizytą w gmachu sądu. Skomplikowane...
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepisy przewidujące konfiskatę pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców weszły w życie 14 marca tego roku, jednakże już w ciągu...

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem alkoholu to przestępstwo lub wykroczenie. Dlaczego zawartość alkoholu u sprawcy jest tak istotna?

Zawartość alkoholu w organizmie zatrzymanego decyduje o tym, czy w danej sprawie doszło do wykroczenia, czy też popełniono przestępstwo. Różnica między wykroczeniem a przestępstwem jest duża, a potencjalna sankcja dla sprawcy – całkowicie inna.

Do przestępstwa dochodzi, jeśli:

  • stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi mniej niż wskazane wyżej wartości, sprawca dopuszcza się wykroczenia, a zastosowanie w sprawie będzie miał nie kodeks karny, a kodeks wykroczeń.

Co grozi za obecność alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu?

W przypadku popełnienia wykroczenia zastosowanie znajdzie art. 87 k.w. Zgodnie z tym przepisem karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł podlega ten, kto znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym. Niezależnie od kary właściwy organ zatrzymuje prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kierowca skazany z art. 178a k.k., czyli za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości podlega znacznie surowszym karom. Sąd może zastosować karę pozbawienia wolności do lat 3.

Obok głównej kary sąd stosuje również środek karny w postaci zakazu prowadzenia auta. Dla wielu kierowców to właśnie utrata uprawnień stanowi największą uciążliwość, zwłaszcza jeśli korzystali oni z auta na co dzień w celach prywatnych lub zawodowych.

Warto zwrócić uwagę na to, że planowane zmiany przepisów karnych przewidują orzeczenie przepadku samochodu. Oznacza to, że przez jeden błąd możesz utracić auto warte nawet kilkaset tysięcy złotych.

Przepisy karne przewidują możliwość zasądzenia od sprawcy wysokiego świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów a blokada alkoholowa

Osoby, którym zależy na jak najszybszym odzyskaniu prawa jazdy, mogą złożyć do sądu wniosek o wyrażenie zgody na montaż w aucie blokady alkoholowej. To urządzenie weryfikujące obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. W razie jego wykrycia uniemożliwia uruchomienie silnika.

Do skorzystania z blokady alkoholowej nie wystarczy spełnienie formalnej przesłanki polegającej na wykonywaniu zakazu przez odpowiednio długi czas. Skazany musi też złożyć do sądu wniosek i odpowiednio go uzasadnić.

Należy zaznaczyć, że zgoda na montaż blokady nie oznacza cofnięcia zakazu, a jedynie jego złagodzenie. Kierowca, który usiądzie za kierownicą auta bez blokady albo samochodu wprawdzie wyposażonego w to urządzenie, ale bez atestu odpowiada za niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów. Długość pokonanej trasy nie ma znaczenia, może to być zaledwie kilka przecznic.

Prowadziłeś pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego? Skorzystaj z pomocy prawnej!

Jeśli miałeś problem z prawem, skorzystaj z usług kancelarii z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu spraw z zakresu wypadków komunikacyjnych. Prawnicy wskażą Ci optymalną ścieżkę postępowania i przygotują niezbędne pisma procesowe. Podejmą się również reprezentacji przed sądem karnym, a w razie otrzymania niekorzystnego rozstrzygnięcia złożą środek odwoławczy do sądu drugiej instancji.

Samodzielne występowanie przed sądem do duży stres. Do skutecznej obrony nie wystarczy wyartykułowanie swojego stanowiska. Niezbędna jest doskonała znajomość przepisów oraz bieżących poglądów doktryny i linii orzeczniczych. Nie pozostawiaj swojej sprawy przypadkowi i zleć jej prowadzenie profesjonalistom.

Piszą o nas:

Logo portalu dziennik.pl Logo portalu prawo.pl Logo portalu wprost.bieznes.pl Logo portalu tvn24 Logo portalu rzeczpospolita.pl Logo portalu superbiznes.se.pl Logo portalu motomaniacy.tv

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner | SerwisAdwokacki.pl

Realizacja strony strony internetowe oświęcim