Jazda po alkoholu (wykroczenie oraz przestępstwa)
W przypadku popełnienia wykroczenia lub przestępstwa prowadzenia pojazdu mechanicznego po alkoholu, policja w chwili zatrzymania kierującego wręcza mu pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy. Od tego momentu kierujący ma zakaz dalszej jazdy samochodem tzn. nie ma orzeczonego zakazu, ale jest traktowany jako osoba, która nie ma uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Pokwitowanie to musi zostać zatwierdzone przez sąd lub prokuratura - o czym więcej TUTAJ. W przypadku uznania kierującego za winnego i orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, okres zatrzymania prawa tj. od momentu wydania kierującemu pokwitowania do momentu wydania wyroku, zostanie zaliczony na orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów.
W praktyce wygląda to tak:
Kierujący popełnił czyn 21 listopada 2023 r., a wyrok wydano 21 grudnia 2023 r. Wobec kierującego rzeczono 3 letni zakaz prowadzenia pojazdów. Dlatego okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 21 listopada do dnia 21 grudnia 2023 r. został zaliczony na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.
Brak uprawnień lub zakaz prowadzenia pojazdów
Kierujący, który zostanie zatrzymany za prowadzenia pojazdu bez wymaganych uprawnień do kierowania popełnia wykroczenie z art. 94 kodeksu wykroczeń. W przypadku uznania winy kierującego zostanie wobec niego orzeczona kara oraz środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze od 6 miesięcy do 3 lat.
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja kierującego, który zostanie zatrzymany za prowadzenia pojazdu mechanicznego pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. W takiej sytuacji kierujący popełnia przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego. W przypadku uznania winy kierującego zostanie wobec niego orzeczona kara oraz środki karne w postaci zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze od 1 roku do 15 lat oraz świadczenie pieniężne w kwocie od 5.000 zł do 60.000 zł.
Ważne! W przypadku w/w czynów okres zakazu prowadzenia pojazdów będzie liczony dopiero od momentu uprawomocnienia się wyroku.
Skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów
Zasadą wynikając z art. 84 § 1 kodeksu karnego jest możliwość skrócenia środków karnych, jeżeli skazany przestrzegał porządku prawnego, a środek karny był w stosunku do niego wykonywany przynajmniej przez rok. Z tym, że art. 84 § 2 kodeksu karnego wyłącza możliwość skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego za kierowanie pod wpływem alkoholu. Co ważne, wyjątek ten nie dotyczy zakazu orzeczonego z innego artykułu w tym np. z art. 180a kk czy art. 244 kk.
Jedynym sposobem skrócenia zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego za kierowanie pod wpływem alkoholu stanowi tzw. blokada alkoholowa wynikająca z art. 182a kodeksu karnego wykonawczego. Zasady udzielenia blokady alkoholowej zostały opisane m.in w tym artykule: Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Czy informacja o wydanym wyroku i zakazie jest kierowana do pracodawcy!?
Co do zasady, sąd oraz organy procesowe nie informują pracodawcy o toczącym się postępowaniu oraz wydanym wyroku. Jednak i od tej zasady jest wyjątek.
Zgodnie z art. 182 § 1 kodeksu karnego wykonawczego:
W razie orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów, sąd przesyła odpis wyroku odpowiedniemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego właściwemu dla miejsca zamieszkania skazanego. Jeżeli skazany wykonuje zawodowo czynności związane z prowadzeniem pojazdów, o orzeczeniu sąd zawiadamia ponadto bezzwłocznie pracodawcę, u którego skazany jest zatrudniony.
Źródło zdjęcia: Image by diana.grytsku on Freepik