Menu
Adwokat Joanna Kula

Adwokat jazda po alkoholu Łódź

adw. Joanna Kula

Nazywam się Joanna Kula. Jestem adwokatem przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi. Ukończyłam studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W toku aplikacji adwokackiej, jak i prowadząc własną praktykę, występowałam w licznych procesach karnych jako obrońca, a także jako pełnomocnik oskarżycieli posiłkowych. Ponadto w obrębie mojej praktyki znajdują się sprawy ściśle powiązane z prawem rodzinnym, cywilnym, odszkodowawczym.

Jestem także laureatką kilku Konkursów Krasomówczych, m.in. jest laureatką II miejsca w Środowiskowym Konkursie Krasomówczym dla aplikantów adwokackich. Wykonując zawód adwokata kieruję się zasadą - moim zadaniem nie jest oceniać klienta, moim zadaniem jest mu pomagać.

Jako profesjonalny pełnomocnik specjalizuję się w sprawach karnych, głównie z zakresu przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. Jeśli prowadziłeś samochód w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo utraciłeś prawo jazdy, mogę Ci pomóc.

Doświadczony adwokat, który poprowadzi sprawę jazdy pod wpływem alkoholu w Łodzi

Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu stanowi istotne zagrożenie dla innych uczestników ruchu. Dlatego sądy rozpoznające sprawę orzekają dla sprawców surowe kary pozbawienia wolności, wysokie grzywny oraz sankcje innego rodzaju.

Wielu kierowców, wobec których toczy się postępowanie karne, nie wie jednak, że zatrzymanie przez Policję czy wyznaczenie sprawy sądowej to jeszcze nie koniec. Oskarżony ma prawo podjąć obronę swojego interesu, która często okazuje się skuteczna. Pamiętaj, że sąd może orzec łagodniejszy wyrok, a nawet uniewinnić Cię od zarzucanego czynu.

Korzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej zapewnia przewagę w postępowaniu przygotowawczym oraz sądowym. Adwokat doskonale zna aktualne przepisy, śledzi również zmieniające się linie orzecznicze, a także poglądy doktryny. Dlatego jest w stanie podjąć się skutecznej ochrony interesów oskarżonego.

Jazda po alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem. Na czym polega różnica między nimi?

Kierowca zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu może popełnić przestępstwo lub wykroczenie. Różnica między nimi jest kluczowa, ponieważ to od niej będzie zależała sankcja.

Jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo w zakresu prawa karnego. Zachodzi ona, jeśli:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu ma miejsce, kiedy zawartość substancji czynnej we krwi lub w wydychanym powietrzu jest niższa niż wskazane wartości. Granica dzieląca wykroczenie od przestępstwa okazuje się cienka, dlatego w razie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu warto jak najszybciej zasięgnąć profesjonalnej porady prawnej.

Czytaj na blogu

Co grozi za posiadanie narkotyków?
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Polskie prawo penalizuje nie tylko jazdę po alkoholu, lecz także po użyciu substancji psychotropowych. Wcale jednak nie musisz zażywać...
Dlaczego badanie alkomatem może dać zafałszowany wynik?
Dlaczego badanie alkomatem może dać zafałszowany wynik?
Choć może się wydawać, że alkomat to urządzenie precyzyjne, a jego wyniki trudno podważyć, niekiedy praktyka pokazuje coś zupełnie innego....
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją RP!
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją RP!
We wtorek (04.06) Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. akt SK 22/21) w którym orzekł o niezgodności art. 42 § 3 kodeksu karnego, w razie...
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w rozprawie sądowej, często odczuwają paraliżujący lęk przed wizytą w gmachu sądu. Skomplikowane...
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepisy przewidujące konfiskatę pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców weszły w życie 14 marca tego roku, jednakże już w ciągu...
Uprawnienia policji w trakcie kontroli drogowej
Uprawnienia policji w trakcie kontroli drogowej
Policja regularnie przeprowadza kontrole drogowe wśród kierowców. Ich szczególne nasilenie można zaobserwować przede wszystkim w okolicy...
Konfiskata samochodu od 14 marca 2024 r.
Konfiskata samochodu od 14 marca 2024 r.
Od 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące kierujących pojazdami mechanicznym w ruchu lądowym po alkoholu. Wobec kierujących,...
Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem środków odurzających?
Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem środków odurzających?
Przepisy prawa karnego zabraniają jazdy samochodem po użyciu środków odurzających. Nie chodzi jednak wyłącznie o narkotyki, ale także o...

Co grozi za prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu?

Kierowca, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, podlega dyspozycji art. 87 § 1 k.w. Zgodnie z tym przepisem prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Właściwy organ orzeka również o zatrzymaniu prawa jazdy.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest karane znacznie bardziej surowo. Zgodnie z art. 178a kk kara wynosi wtedy do 2 lat pozbawienia wolności (a mając na względzie zapowiadane zmiany przepisów – nawet 3 lata). Jeżeli było się już wcześniej prawomocnie skazanym za to przestępstwo, kara będzie znacznie wyższa. Wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Niezależnie od sankcji wolnościowych sąd orzeka również przyznanie świadczenia pieniężnego na rzecz pokrzywdzonego. Kierowca może też utracić prawo jazdy na kilka lat, a jeżeli popełnił już kilka przestępstw drogowych, nawet bezterminowo. Dla wielu osób jest to sankcja bardziej uciążliwa niż nawet najwyższa grzywna.

Warto pamiętać, że nowe przepisy kodeksu karnego przewidują przepadek samochodu za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Nie ma przy tym znaczenia wartość auta.

Jeśli zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu, pamiętaj, aby działania podjąć jak najszybciej. Działając bez zaplanowanej strategii, możesz spowodować, że skutki popełnionego czynu będą ciągnęły się za Tobą przez długie lata.

Prowadziłeś pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości? Kancelaria adwokacka z Łodzi zajmie się Twoją sprawą

Jako adwokat zajmuję się świadczeniem pomocy prawnej osobom, które mają kłopoty z prawem w związku z jazdą po alkoholu. Klienci często zgłaszają się do mnie już na etapie postępowania przygotowawczego, aby mieć pewność, że są reprezentowani przez profesjonalistę od samego początku.

Wieloletnie doświadczenie w zakresie występowania przed sądami powszechnymi pozwala mi skutecznie bronić interesów oskarżonych. Dzięki praktyce, a także znajomości obowiązujących przepisów i poglądów judykatury opracuję dla Ciebie strategię, która pozwoli na uzyskanie możliwie korzystnego rozstrzygnięcia. W razie wydania przez sąd niekorzystnego wyroku przygotuję również środek odwoławczy.

Piszą o nas:

Logo portalu dziennik.pl Logo portalu prawo.pl Logo portalu wprost.bieznes.pl Logo portalu tvn24 Logo portalu rzeczpospolita.pl Logo portalu superbiznes.se.pl Logo portalu motomaniacy.tv

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim