Co grozi za jazdę w stanie nietrzeźwości i po użyciu alkoholu?
Kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu jest zagrożone surowymi sankcjami. Jeśli nie chcesz ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy lub ponosić jeszcze dotkliwszych kar, rozważ skorzystanie z pomocy prawnej. Kodeks wykroczeń za jazdę po użyciu alkoholu przewiduje karę aresztu albo grzywny. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Jeśli w toku postępowania dowodowego okaże się, że dopuściłeś się przestępstwa, sąd, na podstawie art. 178a kodeksu karnego, może skazać Cię na grzywnę, karę ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Kierowca, który prowadząc samochód w stanie nietrzeźwości, doprowadził do wypadku, w wyniku którego doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub zgonu pokrzywdzonego, może otrzymać karę nawet 8 lat pozbawienia wolności. Sąd ma prawo do zaostrzenia wyroku o połowę, co oznacza nawet 12 lat pozbawienia wolności.
Odpowiedzialność karna to nie tylko sankcje izolacyjne. To także konsekwencje finansowe. Niezależnie od kary pozbawienia wolności sąd może zadecydować o orzeczeniu środków kompensacyjnych:
- Nawiązka do 200 tysięcy złotych na rzecz pokrzywdzonego, a w razie jego śmierci na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa uległa znacznemu pogorszeniu w wyniku wypadku. Nawiązkę można orzec na rzecz kilku pokrzywdzonych, np. każdego z dzieci pokrzywdzonego.
- Nawiązka na rzecz Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w sytuacji, gdy nie da się ustalić osoby poszkodowanej. Wysokość takiej kary to minimum 10 tysięcy złotych.
Zawartość alkoholu we krwi a utrata prawa jazdy
Za jazdę po alkoholu sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Dla wielu osób zabrane prawo jazdy jest niemal równie dotkliwe jak ograniczenie wolności lub sankcja pieniężna. Przepisy ustawy prawo o ruchu drogowym przewidują, że dokument uprawniający do kierowania pojazdem może zatrzymać policjant w przypadku podejrzenia, że zawartość alkoholu we krwi przekracza dopuszczalną wartość. W tym przypadku nie ma znaczenia, czy dopuściłeś się jedynie wykroczenia, czy popełniłeś przestępstwo.
Pamiętaj, że w sprawach za jazdę pod wpływem alkoholu w ruchu lądowym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz jazdy samochodem. Od okoliczności sprawy i argumentów obrony zależy jednak czy utracisz dokument na kilka miesięcy, czy na całe życie. Doświadczony adwokat może Ci pomóc złagodzić zakaz poprzez uzyskanie zgody sądu na montaż blokady alkoholowej w samochodzie!
Jazda po alkoholu? Skorzystaj z pomocy adwokata w Rybniku
Moja kancelaria świadczy pomoc prawną wszystkim osobom ukaranym za jazdę pod wpływem środków odurzających bez względu na ilość alkoholu we krwi. Wieloletnia praktyka oraz doświadczenie zdobyte na sali sądowej pozwala mi skutecznie bronić klientów na każdym etapie postępowania karnego.
Profesjonalny pełnomocnik wie, w jaki sposób zachować się na sali sądowej, kiedy zgłosić odpowiednie wnioski dowodowe i jakie pytania zadawać świadkom. Potrafi znaleźć też okoliczności łagodzące, które uzasadnią łagodny wyrok bez względu na obecność alkoholu jako przesłanki obciążającej.
Jeśli zostałeś zatrzymany i stwierdzono u Ciebie stan po użyciu alkoholu lub nietrzeźwość, nie zwlekaj! Skontaktuj się ze mną jak najszybciej, aby zwiększyć swoje szanse na korzystne rozstrzygnięcie lub uniknięcie kary za jazdę po alkoholu.