Menu
Adwokat Dawid Jopek

Adwokat jazda po alkoholu Żywiec

adw. Dawid Jopek

Jestem adwokatem wpisanym na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Bielsku-Białej, praktykującym w Żywcu. Jestem absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Żywcu, które ukończyłem na profilu matematyczno – fizycznym. Jestem również Absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z oceną bardzo dobrą w 2013 r. obroniłem pracę magisterską na temat: „Oględziny miejsca kradzieży z włamaniem na Żywiecczyźnie”, pod kierownictwem prof. dr. hab. Józefa Wójcikiewicza. W latach 2014 – 2016, odbyłem aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bielsku-Białej, pod patronatem adwokata dr. Wieńczysława Grzyba. W 2017 r. zdałem egzamin adwokacki i rozpocząłem indywidualną praktykę adwokacką. Jestem współautorem publikacji „Zarys historii Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej” (wyd. Arche, Sopot 2018).

Moje sprawy

Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,37 mg/dm3
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,37 mg/dm3
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – wynik badania...
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,27 mg/dm3
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,27 mg/dm3
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – wynik badania...
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,39 mg/dm3
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,39 mg/dm3
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – wynik badania...
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,49 mg/dm3
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,49 mg/dm3
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – wynik badania...

Kancelaria adwokacka, która poprowadzi sprawę jazdy w stanie po użyciu alkoholu w Żywcu

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości stanowi istotne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, dlatego sądy orzekają surowe kary. Oprócz ograniczenia wolności lub jej pozbawienia Twoje uprawnienia do kierowania samochodem mogą zostać zatrzymane. Kodeks karny przewiduje nawet orzeczenie przepadku pojazdu.

Prowadzisz samochód pod wpływem alkoholu? Ryzykujesz wykroczenie, przestępstwo, a także utratę prawa jazdy

Obecność alkoholu w organizmie stwarza ryzyko popełnienia czynu zabronionego. To, czy popełniasz przestępstwo, czy wykroczenie zależy od zawartości substancji czynnej we krwi lub w wydychanym powietrzu. Przestępstwo zachodzi, kiedy w trakcie kontroli okaże się, że:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość alkoholu w 1 decymetrze sześciennym wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Wystarczy chwila nieuwagi, a graniczna zawartość alkoholu zostanie przekroczona i prokurator oskarży Cię o popełnienie przestępstwa. Stan po użyciu alkoholu zachodzi, jeśli kontrola wykaże niższe wartości niż wskazane powyżej. Kwalifikacja prawna czynu jest bardzo ważna, ponieważ to od niej będzie zależała sankcja, którą wymierzy sąd.

Prowadziłeś samochód po spożyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości? Mogę Ci pomóc!

Postępowanie karne to rozbudowana i skomplikowana procedura, które ulega ciągłym zmianom. Dzięki pomocy profesjonalnego pełnomocnika możesz liczyć nie tylko na fachową poradę prawną co do dalszych działań, lecz także na sporządzenie niezbędnych pism procesowych oraz udział w rozprawie sądowej.

Reprezentowanie na sali sądowej przez profesjonalnego pełnomocnika dla wielu osób okazuje się kluczowe. Stres towarzyszący całej sytuacji, nieznajomość przepisów oraz praktyki sprawiają, że samemu trudno poradzić sobie z obroną stanowiska.

Wykwalifikowany prawnik pomoże Ci uzyskać wyrok uniewinniający lub warunkowe umorzenie postępowania karnego. W razie potrzeby złoży również apelację od niekorzystnego rozstrzygnięcia. Nie ryzykuj cofnięcia uprawnienia do kierowania lub kary wolnościowej – reaguj jak najszybciej. W przypadku wszczęcia postępowania karnego liczy się każda chwila, dlatego należy działać szybko!

Czytaj na blogu

Jazda po alkoholu a ubezpieczenie OC i AC. Co warto wiedzieć?
Jazda po alkoholu a ubezpieczenie OC i AC. Co warto wiedzieć?
Kierowca, który spowodował wypadek po alkoholu, musi liczyć się z surową odpowiedzialnością karną. Czy może jednak uniknąć reperkusji...
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu – czy można z nim walczyć?
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu – czy można z nim walczyć?
Względem kierowcy, który dopuścił się szczególnie ciężkiego naruszenia przepisów karnych, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia...
Konfiskata samochodu po alkoholu. Co musisz o niej wiedzieć i jak się przed nią bronić?
Konfiskata samochodu po alkoholu. Co musisz o niej wiedzieć i jak się przed nią bronić?
Jazda po alkoholu stwarza istotne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. Aby zniechęcić do wsiadania za kierownicę pod wpływem...
Zostałeś zatrzymany przez policję? Przeczytaj, co robić, a czego nie robić
Zostałeś zatrzymany przez policję? Przeczytaj, co robić, a czego nie robić
Regularne kontrole trzeźwości to rutynowe działania policji. W ten sposób funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo i porządek ruchu na drogach....

Co grozi za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości?

Kary dla nietrzeźwych kierowców są regularnie zaostrzane. Dzięki temu wykroczenia i przestępstwa na tym tle zdarzają się rzadziej, a pokrzywdzeni mogą mieć pewność, że sankcja będzie odpowiednio surowa. Żaden kierowca nie chce też powtórnie zdawać egzaminu na prawo jazdy.

Dopuszczenie się występku z kodeksu wykroczeń to ryzyko otrzymania kary grzywny lub aresztu. W przypadku prowadzenia pojazdu po alkoholu po drodze publicznej w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu kara pieniężna to minimum 2500 zł. Obligatoryjnie orzekany jest też zakaz prowadzenia pojazdów na mocy decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnienia.

Jeżeli jednak kierowca dopuści się popełnienia przestępstwa, o którym mowa w art. 178a k.k., jego sytuacja wygląda znacznie gorzej. Prawo karne przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (w związku z nowelizacją – do 3 lat).

Dodatkowo osoby, które popełniają przestępstwo po raz kolejny, są zagrożone znacznie surowszą karą w związku z recydywą. Zgodnie z art. 178a §4 k.k., sankcja w tym przypadku wynosi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. Jeżeli w wyniku spowodowania wypadku doszło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci poszkodowanego, trzeba liczyć się z karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, przy czym zmiana przepisów zakłada jej dalsze zaostrzenie.

Zupełnie nową karą w polskim porządku prawnym jest orzeczenie przepadku pojazdu określone w §1 art. 44b k.k. Choć to rozwiązanie nie weszło jeszcze w życie, już teraz budzi wiele kontrowersji wśród kierowców, którzy mogą stracić samochód wart kilkaset tysięcy złotych, nie powodując przy tym wypadku. Wystarczy sam fakt jazdy z odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu we krwi.

Dla wielu kierowców utrata uprawnienia do kierowania pojazdami jest bardziej dotkliwa niż nawet najwyższa grzywna, zwłaszcza jeżeli wykorzystują oni samochód na co dzień do pełnienia czynności służbowych lub zawodowych. Czekanie na otrzymanie go z powrotem, szczególnie w przypadku zatrzymania na kilkuletni okres, jest niezwykle uciążliwe.

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim