Menu
Adwokat Ewa Koper

Adwokat jazda po alkoholu Żory

adw. Ewa Koper

Pomoc prawną świadczę od 2012 r., od 2015 r. – jako adwokat. Większość zawodowego czasu spędzam na sali sądowej, reprezentując klientów w sprawach karnych oraz rodzinnych.

W 2010 r. ukończyłam prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie byłam członkiem Sekcji Karnej Uniwersyteckiej Poradni Prawnej. Pracę magisterską nt. postrzegalności stanu nietrzeźwości w przypadku przypisywania przestępstw z art. 178a k.k. (jazda w stanie nietrzeźwości), obroniłam na ocenę bardzo dobrą. Następnie odbyłam aplikacje w Krakowie: ogólną w KSSiP, a potem adwokacką. W międzyczasie byłam słuchaczem studiów podyplomowych na kierunkach: prawo karne gospodarcze i skarbowe (UJ), prawo dowodowe (UJ) oraz prawa zwierząt (SWPS).  

Moje sprawy

Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,33 mg/dm
Jazda pod wpływem alkoholu. Wynik badania: 0,33 mg/dm
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – pierwszy...
1 rok zakazu prowadzenia pojazdu w miejsce 4 lat
1 rok zakazu prowadzenia pojazdu w miejsce 4 lat
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – pierwszy...
3 lata zakazu prowadzenia pojazdu w miejsce 4 lat
3 lata zakazu prowadzenia pojazdu w miejsce 4 lat
Sąd skrócił zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych z 4 do 3 lat wobec kierującego, który podczas badania trzeźwości znajdował...
1 rok zakazu prowadzenia pojazdu w miejsce 3 lat
1 rok zakazu prowadzenia pojazdu w miejsce 3 lat
Sąd warunkowo umorzył postępowania wobec kierującego, która podczas badania trzeźwości znajdował się pod wpływem alkoholu – pierwszy...

Doświadczona kancelaria adwokacka poprowadzi sprawę o jazdę pod wpływem alkoholu w Żorach

Pijani kierowcy stwarzają duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Aby zniechęcić potencjalnych sprawców do naruszania prawa, na salach sądowych zapadają surowe wyroki skazujące, a ustawodawca systematycznie zaostrza obowiązujące regulacje. Na wejście w życie oczekują przepisy, które przewidują nawet przepadek samochodu. Wystarczy chwila nieuwagi, a utraci się auto warte kilkaset tysięcy złotych!

Kierowcy zatrzymani do kontroli przez policjantów z wydziału ruchu drogowego często w stresie zapominają o przysługującym im prawie do obrony. Pamiętaj, że rozprawa sądowa to jeszcze nie koniec, a z argumentacją prokuratora można walczyć. Doświadczony pełnomocnik potrafi zamienić wyrok skazujący na warunkowo umarzający postępowanie, a nawet na uniewinnienie od zarzucanego sprawcy czynu.

Prowadzenie pojazdu może być przestępstwem bądź wykroczeniem. Jak wpływa na to zawartość alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu?

Sprawca kierujący samochodem pod wpływem alkoholu może dopuścić się wykroczenia lub przestępstwa. Od klasyfikacji prawnej czynu zależy sankcja dla sprawcy.

Czyn zabroniony jest przestępstwem, jeżeli kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości. Stan ten zachodzi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 miligrama lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

W razie popełnienia przestępstwa zastosowanie w sprawie znajdzie kodeks karny, Jeżeli zawartość alkoholu we krwi lub w wydychanym powietrzu jest niższa niż progi wskazane powyżej, sprawca dopuszcza się jazdy po użyciu alkoholu i stosowane są przepisy z kodeksu wykroczeń.

Czytaj na blogu

Sprawa Łukasza Ż. powodem zmian w prawie?!
Sprawa Łukasza Ż. powodem zmian w prawie?!
Sprawa Łukasza Żaka, który spowodował śmiertelny wypadek na Trasie Łazienkowskiej, stanowi główny powód zapowiedzi zmian w przepisach ruchu...
Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest jednym z klasycznych elementów wyroku sądu karnego w przypadku jazdy po alkoholu. Często bywa też...
Jazda po alkoholu a sprawa cywilna. O czym trzeba pamiętać?
Jazda po alkoholu a sprawa cywilna. O czym trzeba pamiętać?
Kierowca, który spowodował wypadek po alkoholu, musi liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale również wytoczeniem przez ofiarę...
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Polskie prawo penalizuje nie tylko jazdę po alkoholu, lecz także po użyciu substancji psychotropowych. Wcale jednak nie musisz zażywać...

Co grozi kierowcy, u którego podczas kontroli drogowej stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu?

W przypadku popełnienia wykroczenia stosuje się art. 87 k.w. Zgodnie z tym przepisem kierowca, prowadząc pojazd w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 2500 zł.

Właściwy organ orzeka również o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Często to właśnie utrata prawa jazdy jest najbardziej dotkliwą sankcją dla osób, które z uprawnień korzystały na co dzień w celach prywatnych lub zawodowych. Dodatkowo może pojawić się problem przekroczenia prędkości i mandat z tego tytułu.

Kierowca popełniający przestępstwo musi liczyć się z zarzutem naruszenia art. 178a k.k. W tym przypadku sprawcy grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. W niektórych przypadkach możliwe jest też orzeczenie przez sąd dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Osobom, które dopuściły się czynu po raz kolejny, grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Kodeks karny przyznaje również pokrzywdzonym roszczenia odszkodowawcze, a także możliwość zasądzenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi a możliwość złożenia do sądu wniosku o montaż blokady alkoholowej

Orzeczony zakaz prowadzenia samochodu to dla wielu osób ogromne utrudnienie. Kierowca, który stracił prawo jazdy, może jednak złożyć do sądu wniosek o zmianę środka karnego poprzez wyrażenie zgody na montaż blokady alkoholowej. To urządzenie wymagające oddania próbki powietrza przez kierowcę przed uruchomieniem silnika. W przypadku wykrycia zbyt wysokiego stężenia alkoholu samochód nie odpali.

Wyrażenie zgody przez sąd jest uzależnione od spełnienia dwóch przesłanek. Przede wszystkim sprawca musi wykazać, że stosował się do sądowego zakazu przez odpowiednio długi czas i nie stwarza już zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu. Należy również złożyć wniosek, który ma na celu przekonać sąd o słuszności montażu blokady w aucie.

Warto pamiętać, że instalacja urządzenia nie jest równoznaczna z uchyleniem zakazu, a stanowi tylko jego modyfikację. Jeśli kierowca wsiądzie do samochodu, który nie ma zamontowanej blokady lub wprawdzie urządzenie jest zamontowane, ale nie zostało skalibrowane, jazda będzie wiązała się z naruszeniem zakazu sądowego.

Prowadziłeś samochód po alkoholu? Skorzystaj z pomocy prawnej naszej kancelarii i walcz o sprawiedliwy wyrok

Jeśli prowadziłeś samochód „na podwójnym gazie” i potrzebujesz pomocy, zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii. Doświadczony adwokat gwarantuje kompleksową pomoc prawną w zakresie udzielania porad prawnych, przygotowywania pism procesowych oraz reprezentacji w toku postępowania przygotowawczego i sądowego. Skuteczna obrona to znajomość nie tylko przepisów, lecz także poglądów doktryny i stanowisk judykatury. Nie ryzykuj wydania przez sąd niekorzystnego rozstrzygnięcia. Skutki popełnionego czynu mogą ciągnąć się za Tobą przez długi czas.

Piszą o nas:

Logo portalu dziennik.pl Logo portalu prawo.pl Logo portalu wprost.bieznes.pl Logo portalu tvn24 Logo portalu rzeczpospolita.pl Logo portalu superbiznes.se.pl Logo portalu motomaniacy.tv

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim