Menu
Adwokat Paweł Przełomski

Adwokat jazda po alkoholu Suwałki

adw. Paweł Przełomski

Jestem adwokatem i mediatorem. Specjalizuję się w sprawach karnych jak też cywilnych. Ukończyłem studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim oraz podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.  Pracuje w zawodzie od 2009 roku. Jestem profesjonalistą przy sprawach związanych z przestępstwami i wykroczeniami drogowymi. Nie podejmuje się schematycznych działań i zawsze wyszukuję rozwiązania, które będą najkorzystniejsze dla Klienta. Specjalizuję się w trudnych sprawach wykorzystując przy tym umiejętności mediatorskie. Cechuje mnie indywidualne podejście do problemu i Klienta, natychmiastowe reagowanie na nadużycia organów administracji publicznej i władzy. Jestem stanowczy i konkretny, z dużą dozą empatii i wyczucia. Swoją praktykę prowadzę na terenie miast: Suwałki, Augustów, Sejny, Olecko, Ełk, Gołdap. 

Doświadczona kancelaria adwokacka poprowadzi sprawę jazdy pod wpływem alkoholu w Suwałkach

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego osoby zatrzymane za jazdę po alkoholu muszą liczyć się z surowymi karami. Co więcej, ustawodawca systematycznie zaostrza sankcje. Nowością w polskim porządku prawnym ma być możliwość orzeczenia przepadku samochodu w sprawach o jazdę „na podwójnym gazie”. Wystarczy chwila nieuwagi, aby utracić auto warte nawet kilkaset tysięcy złotych.

Kierowcy zatrzymani w trakcie kontroli drogowej często w nerwach zapominają, że zatrzymanie prawa jazdy i wszczęcie postępowania przygotowawczego to jeszcze nie koniec. Elementarne znaczenie ma prawo do obrony. W sprawach przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji liczy się przede wszystkim szybkie działanie, dlatego warto skontaktować się z adwokatem jak najszybciej. Dzięki temu będzie mógł on zaskarżyć jeszcze te postanowienia, które wydaje prokurator, i zadbać o obronę interesu podejrzanego przed skierowaniem aktu oskarżenia do sądu.

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem. W jaki sposób alkohol w organizmie wpływa na wysokość kary?

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu może być przestępstwem lub wykroczeniem. O klasyfikacji prawnej czynu decyduje stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi. Ustalenie kategorii czynu, którego dopuścił się sprawca, jest bardzo ważne, ponieważ od tego będzie zależała kara.

Czyn zabroniony jest przestępstwem, jeżeli kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości. Stan ten zachodzi wtedy, gdy:

  • stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość mg alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Jeśli kontrola wykaże niższą zawartość alkoholu, uznaje się, że kierowca poruszał się w stanie po użyciu alkoholu i dopuścił się jedynie wykroczenia.

Czytaj na blogu

Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Czy sąd może nakazać montaż blokady alkoholowej w samochodzie?
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych jest jednym z klasycznych elementów wyroku sądu karnego w przypadku jazdy po alkoholu. Często bywa też...
Jazda po alkoholu a sprawa cywilna. O czym trzeba pamiętać?
Jazda po alkoholu a sprawa cywilna. O czym trzeba pamiętać?
Kierowca, który spowodował wypadek po alkoholu, musi liczyć się nie tylko z odpowiedzialnością karną, ale również wytoczeniem przez ofiarę...
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Co grozi za posiadanie narkotyków?
Polskie prawo penalizuje nie tylko jazdę po alkoholu, lecz także po użyciu substancji psychotropowych. Wcale jednak nie musisz zażywać...
Dlaczego badanie alkomatem może dać zafałszowany wynik?
Dlaczego badanie alkomatem może dać zafałszowany wynik?
Choć może się wydawać, że alkomat to urządzenie precyzyjne, a jego wyniki trudno podważyć, niekiedy praktyka pokazuje coś zupełnie innego....
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją RP!
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów niezgodny z Konstytucją RP!
We wtorek (04.06) Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok (sygn. akt SK 22/21) w którym orzekł o niezgodności art. 42 § 3 kodeksu karnego, w razie...
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w rozprawie sądowej, często odczuwają paraliżujący lęk przed wizytą w gmachu sądu. Skomplikowane...
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepisy przewidujące konfiskatę pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców weszły w życie 14 marca tego roku, jednakże już w ciągu...
Uprawnienia policji w trakcie kontroli drogowej
Uprawnienia policji w trakcie kontroli drogowej
Policja regularnie przeprowadza kontrole drogowe wśród kierowców. Ich szczególne nasilenie można zaobserwować przede wszystkim w okolicy...

Co grozi kierowcy, gdy badanie stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza dopuszczalne wartości?

Jeśli kierowca dopuścił się wykroczenia, będzie sądzony na podstawie art. 87 k.w. Zgodnie z tym przepisem każdy, kto prowadzi pojazd po użyciu alkoholu w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 2500 zł. Niezależnie od kary właściwy organ orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

W przypadku popełnienia przez sprawcę przestępstwa zastosowanie znajdzie art. 178a § 1 k.k. Konsekwencje w tym przypadku to grzywna, ograniczenie wolności albo kara pozbawienia wolności do lat 2. Kierowcy, którzy dopuścili się przestępstwa ponownie, podlegają karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Obok kary zasadniczej sąd może orzec o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, a także uwzględnić roszczenie odszkodowawcze pokrzywdzonego. Prawo karne pozwala na zasądzenie od skazanego świadczenia na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości i zatrzymanie prawa jazdy a blokada alkoholowa

Utrata prawa jazdy dla wielu kierowców stanowi dotkliwszą sankcję niż nawet wysoka grzywna, zwłaszcza kiedy samochód jest im niezbędny na co dzień, np. w związku z wykonywaną pracą. Ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz Kodeks karny wykonawczy przewidują możliwość ubiegania się przez sprawcę o zgodę przez sąd na montaż blokady alkoholowej. To urządzenie, które przed uruchomieniem silnika wymaga oddania próbki powietrza przez kierującego. W razie wykrycia obecności alkoholu auto po prostu nie odpali.

Pamiętaj, że montaż blokady nie znosi zakazu sądowego, ale go modyfikuje. Oznacza to, że jeśli wsiądziesz za kierownicę samochodu bez blokady albo będzie ona niesprawna, naruszysz zakaz sądowy.

Kierowałeś pojazdem w stanie nietrzeźwości? Skorzystaj z pomocy prawnika

Jeśli zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu, nie zwlekaj i jak najszybciej skontaktuj się z adwokatem. Pełnomocnik nie tylko udzieli Ci porady prawnej i sporządzi pisma procesowe, ale weźmie również udział w rozprawie przed sądem rejonowym lub sądem okręgowym. Obecność pełnomocnika na sali to przewaga już od samego początku. Prawnik wie, jakie pytania zadawać świadkom, i potrafi podważyć dowód z opinii biegłego.

Sprawa karna to ryzyko wysokich kar finansowych oraz sankcji wolnościowych. Nie zostawiaj swojego losu przypadkowi i zleć prowadzenie sprawy kancelarii z doświadczeniem.

Piszą o nas:

Logo portalu dziennik.pl Logo portalu prawo.pl Logo portalu wprost.bieznes.pl Logo portalu tvn24 Logo portalu rzeczpospolita.pl Logo portalu superbiznes.se.pl Logo portalu motomaniacy.tv

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim