Co grozi za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu?
Sankcje związane z jazdą po alkoholu są systematycznie zaostrzane, co ma zniechęcić kierowców do łamania obowiązujących przepisów. Warto o tym pamiętać, jeśli nie chce się ponownie zdawać egzaminu na prawo jazdy. Kary dla kierowców różnią się w zależności od tego, czy sprawca dopuszcza się wykroczenia, czy popełnia przestępstwo.
W pierwszym przypadku sankcje obejmują grzywnę albo areszt. Niezależnie od nich sąd obligatoryjnie orzeka o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Znacznie mniej korzystnie wygląda sytuacja kierowcy, u którego stężenie alkoholu wskazuje na popełnienie przestępstwa. W przypadku skazania za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, o którym mowa w art. 178a k.k., kierowca ryzykuje grzywnę, karę ograniczenia wolności, a nawet karę pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli takie zachowanie zdarzyło Ci się po raz kolejny, wymiar kary pozbawienia wolności jest znacznie wyższy i wynosi od 3 miesięcy do 5 lat.
Za jazdę pod wpływem alkoholu grożą jeszcze wyższe sankcje, jeśli w wyniku wypadku doszło do poważnego uszczerbku na zdrowiu lub nawet śmierci poszkodowanego. W tym przypadku kara pozbawienia wolności wynosi nawet 8 lat. Sąd ma również prawo do zaostrzenia kary o połowę. Oznacza to nawet 12 miesięcy bezwzględnego pozbawienia wolności!
Zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu ryzykuje nie tylko sankcje ograniczające wolność. Kodeks karny przewiduje również możliwość nałożenia na sprawcę przez sąd środków kompensacyjnych, czyli obowiązku finansowego naprawienia szkody.
- Nawiązka w wysokości do 200 tysięcy złotych należy się pokrzywdzonemu lub osobie najbliższej, której sytuacja życiowa pogorszyła się w związku z wypadkiem. Jeżeli pokrzywdzony miał kilka osób na utrzymaniu, świadczenie jest należne na rzecz każdej z nich.
- Jeżeli nie da się ustalić osoby pokrzywdzonej, sprawca może być zobowiązany do zapłaty nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Jej wysokość to minimum 10 tysięcy złotych, ale nawiązka może być znacznie wyższa.
Skutki prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu mogą ciągnąć się za Tobą latami. Nie zostawiaj wyniku sprawy przypadkowi.
Zawartość alkoholu we krwi a zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych
Jazda samochodem po alkoholu to nie tylko ryzyko kary izolacyjnej oraz pieniężnej. To również konsekwencje prawne w postaci zabrania prawa jazdy. Zatrzymanie dokumentu legitymującego kierowcę do kierowania pojazdem następuje na kilka lat, ale w niektórych przypadkach sąd może orzec o zakazie dożywotnim.
Dla wielu kierowców taki wyrok jest bardziej dotkliwy niż wysoka nawiązka lub pozbawienie wolności. Pamiętaj też, że wystarczy wykrycie alkoholu u kierowcy podczas rutynowej kontroli, aby na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym policjant zatrzymał prawo jazdy.
Jeśli chcesz odzyskać prawo jazdy utracone po alkoholu, możesz złożyć wniosek o skrócenie zakazu sądowego albo wystąpić o zezwolenie na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę alkoholową. Jako adwokat mogę Ci w tym pomóc. Znam praktykę orzeczniczą sądów i wiem, jakiej argumentacji użyć, aby zwiększyć Twoje szanse na sukces.
Jazda po alkoholu – adwokat z Krakowa może Ci pomóc!
Jako adwokat specjalizuję się w prowadzeniu spraw osób, które mają kłopoty z prawem za jazdę pod wpływem alkoholu. Nieważne, czy byłeś wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdów po spożyciu alkoholu lub środka odurzającego, czy popełniłeś czyn zabroniony po raz pierwszy. Wieloletnia praktyka oraz doskonała znajomość przepisów pozwalają mi skutecznie bronić interesów moich klientów.
Jeśli zostałeś zatrzymany przez Policję, nie zwlekaj i skontaktuj się ze mną. Zajmę się Twoją sprawą i pomogę uzyskać najkorzystniejszy możliwy wyrok.