Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?
Zatrzymanemu za jazdę po alkoholu grożą dotkliwe kary. Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po użyciu alkoholu jest zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł. Dodatkowo sąd orzeka na podstawie art. 87 kodeksu wykroczeń obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości grozi znacznie surowszymi sankcjami. Zgodnie z art. 178a § 1 kodeksu karnego osoba, która prowadzi pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem innego środka odurzającego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Jeszcze wyższa kara jest przewidziana za przestępstwo spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu. Jeżeli zdarzenie doprowadziło do ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, kara może wynieść 8 lat pozbawienia wolności, a dodatkowo sąd może zaostrzyć ją nawet o połowę.
Prawo karne upoważnia również sąd do stosowania tzw. środków kompensacyjnych. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości może to być:
- Nawiązka na rzecz pokrzywdzonego, a w przypadku jego śmierci na rzecz osoby najbliższej, której sytuacja życiowa wskutek zdarzenia uległa znacznemu pogorszeniu. Jeżeli pokrzywdzonych jest kilku, nawiązkę orzeka się na rzecz każdego z nich.
- Nawiązka na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, jeżeli ustalenie pokrzywdzonego nie jest możliwe. Wysokość nawiązki to minimum 10 tysięcy złotych.
Zawartość alkoholu we krwi a utrata prawa jazdy
Dla wielu kierowców zakaz prowadzenia pojazdów jest równie dotkliwy jak sankcja w postaci grzywny lub ograniczenia wolności. Pamiętaj, że policjant ma prawo zatrzymanemu za jazdę pod wpływem alkoholu odebrać prawo jazdy za pokwitowaniem. Dotyczy to zarówno nietrzeźwości, jak i stanu po spożyciu alkoholu. Informacja o zatrzymaniu dokumentu jest niezwłocznie przekazywana właściwemu sądowi karnemu, prokuratorowi lub staroście.
Niezależnie od przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym sąd karny w sprawach jazdy pod wpływem alkoholu musi orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. W przypadku przestępstw o mniejszym ciężarze gatunkowym czas zakazu wynosi zwykle 3 lata. Przepisy związane z jazdą po alkoholu dopuszczają jednak możliwość nawet orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Kara za jazdę pod wpływem alkoholu a recydywa
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości po raz kolejny (tzw. recydywa) jest zagrożona karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Ponowne popełnienie przestępstwa musi mieć związek z poprzednim czynem zabronionym. Aby sąd mógł zastosować wobec Ciebie podwyższoną karę musisz dopuścić się:
- prowadzenia pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego;
- sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym lub spowodowania jej bezpośredniego niebezpieczeństwa;
spowodowania wypadku, w wyniku którego inna osoba doznała obrażeń ciała.
Jazda po alkoholu – pomoc adwokata w Gliwicach
Oferuję swoją pomoc wszystkim osobom, które popełniły przestępstwo lub wykroczenie pod wpływem alkoholu. Wieloletnia praktyka oraz znajomość metodyki pracy organów ścigania i praktyki sądowej pozwala mi skutecznie bronić moich klientów. Doświadczony pełnomocnik potrafi zgłosić we właściwym momencie odpowiednie wnioski dowodowe, wie, jakie pytania zadawać świadkom. Potrafi też znaleźć przesłanki, które przyczynią się do złagodzenia wyroku, a być może pozwolą nawet na warunkowe umorzenie postępowania.
Poza bieżącą pomocą na etapie postępowania przygotowawczego lub sądowego oferuję również sporządzanie środków zaskarżenia od niekorzystnych orzeczeń.
Skorzystaj z pomocy profesjonalisty i daj sobie szansę na łagodny wyrok. Skonsultuj ze mną swoją sprawę jeszcze dziś!