Menu
Adwokat Żaneta Nowak-Błasiak

Adwokat jazda po alkoholu Tarnobrzeg

adw. Żaneta Nowak-Błasiak

Nazywam się Żaneta Nowak-Błasiak. Jestem adwokatem i jako profesjonalny pełnomocnik reprezentuję kancelarię prawną specjalizującą się w sprawach karnych. Pomagam kierowcom uniknąć konsekwencji prawnych wynikających ze zbyt wysokiego stężenia alkoholu w organizmie podczas kierowania pojazdem, a także odzyskać prawo jazdy. Jeśli zdarzyło Ci się prowadzić auto „na podwójnym gazie”, moja kancelaria zaoferuje Ci kompleksową pomoc prawną – od wsparcia w postępowaniu przygotowawczym do reprezentacji przed sądem. Sprawdź, jak mogę Ci pomóc!

Doświadczona kancelaria adwokacka, która poprowadzi sprawę jazdy pod wpływem alkoholu w Tarnobrzegu

Pijany kierowca stanowi duże zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości sądy orzekają bardzo surowe kary, a ustawodawca stale i konsekwentnie zaostrza sankcje z kodeksu karnego.

Kierowcy, którzy zostali zatrzymani przez Policję lub otrzymali już wezwanie na rozprawę, często w stresie zapominają, że obowiązujące przepisy przewidują prawo do obrony. Warto skorzystać z pomocy prawnej, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie łagodnego wyroku.

Skuteczna obrona w sprawach dotyczących przestępstw przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji nigdy nie jest prosta. Znaczenie mają nie tylko fakty, lecz także warunki osobiste sprawcy.

Pomoc adwokata to mniejszy stres i gwarancja, że pełnomocnik obierze odpowiednią strategię procesową, a w razie potrzeby powoła się na właściwe przepisy lub linie orzecznicze. W sprawach związanych z wypadkami komunikacyjnymi nie ma czasu na zwłokę, dlatego profesjonalista będzie działać szybko.

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może stanowić przestępstwo lub wykroczenie. Jaka jest między nimi różnica?

Alkohol w wydychanym powietrzu bądź we krwi może wskazywać na popełnienie wykroczenia lub przestępstwa. Różnica między nimi jest ogromna. Przestępstwo oznacza skazanie za prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości ze wszystkimi konsekwencjami przewidzianymi w kodeksie karnym. Ukaranie za wykroczenie to znacznie łagodniejsza sankcja.

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zachodzi kiedy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 miligrama lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Kierowca, który wsiadł za kierownicę, ale zawartość alkoholu we krwi była niższa niż wskazana wyżej, dopuszcza się jedynie wykroczenia. Fachowy pełnomocnik będzie usiłował przechylić szalę zwycięstwa na Twoją korzyść i wykazać, że popełniłeś co najwyżej wykroczenie, lub zamienić wyrok skazujący na warunkowe umorzenie postępowania.

Czytaj na blogu

Zostałeś zatrzymany przez policję? Przeczytaj, co robić, a czego nie robić
Zostałeś zatrzymany przez policję? Przeczytaj, co robić, a czego nie robić
Regularne kontrole trzeźwości to rutynowe działania policji. W ten sposób funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo i porządek ruchu na drogach....
Jazda po alkoholu a zakaz prowadzenia pojazdów
Jazda po alkoholu a zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi dla wielu kierowców sankcję znacznie bardziej dotkliwą niż grzywna czy obowiązek naprawienia...
Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania
Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania
Jazda po alkoholu jest zagrożona surowymi karami i może skutkować nawet dożywotnim odebraniem prawa jazdy oraz przepadkiem samochodu. Ustawodawca...
Mandat karny 2023. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Mandat karny 2023. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Z początkiem 2022 roku znacząco wzrosły kary nakładane na kierowców. Mimo to w 2023 roku policja wystawiła ponad 4 miliony mandatów drogowych...
Prawne skutki jazdy po alkoholu
Prawne skutki jazdy po alkoholu
Polski ustawodawca nie wykazuje tolerancji wobec jazdy pod wpływem alkoholu. Jest to wyraźnie widoczne w stale zaostrzanych przepisach prawa...
Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy – dlaczego jest takie ważne
Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy – dlaczego jest takie ważne
W chwili zatrzymania prawa jazdy, kierujący pojazd mechaniczny, otrzymuje od policjantów dokument potwierdzający zatrzymanie uprawnień do...
Jak wybrać alkomat do domu lub firmy?
Jak wybrać alkomat do domu lub firmy?
Jazda po alkoholu to zachowanie, które stwarza istotne ryzyko dla uczestników ruchu, dlatego jest zagrożona surowymi sankcjami karnymi. Osoby...
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za jazdę po alkoholu?
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za jazdę po alkoholu?
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to dla kierowcy duże ryzyko. Obok odpowiedzialności karnej i wysokich sankcji pieniężnych ustawodawca...

Co grozi za obecność alkoholu we krwi podczas jazdy?

W razie popełnienia przez kierowcę wykroczenia zastosowanie znajdzie art. 87 k.w. Sankcja obejmuje areszt albo grzywnę nie niższą niż 2500 zł. Niezależnie od tego właściwy organ orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, Dla wielu osób to właśnie utrata uprawnień stanowi największy problem, zwłaszcza jeśli korzystają one z auta na co dzień w celach służbowych lub zawodowych. Priorytetem staje się podjęcie działań w celu odzyskania uprawnień.

Jeśli sprawca popełnił przestępstwo, skutki są znacznie bardziej surowe. Obok kary grzywny oraz ograniczenia wolności sąd ma możliwość skazania sprawcy na karę pozbawienia wolności do lat 2. W przypadku odstąpienia od wymierzonej kary lub wystąpienia okoliczności przewidzianych w ustawie sąd może orzec też świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nawet do 60 000 zł.

Zmiany planowane w przepisach karnych uwzględniają również przepadek pojazdu. Wystarczy chwila nieuwagi, a straci się auto warte nawet kilkaset tysięcy złotych..

Zakaz prowadzenia pojazdów a blokada alkoholowa

Aby przyspieszyć przywrócenie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi, można złożyć wniosek o wydanie przez sąd zgody na montaż blokady alkoholowej. To urządzenie, które przed każdym uruchomieniem silnika weryfikuje obecność alkoholu w wydychanym powietrzu i w razie wykrycia substancji czynnej uniemożliwia uruchomienie silnika.

Montaż blokady staje się możliwy po okresie wykonywania środka karnego przez określony czas i wymaga złożenia wniosku, w którym sprawca przekona sąd, że urządzenie zabezpieczające jest wystarczające do stosowania się do obowiązujących przepisów. Pamiętaj, że blokada alkoholowa nie znosi zakazu prowadzenia pojazdu, a jedynie go modyfikuje.

Kierowałeś pojazdem pod wpływem alkoholu lub masz zatrzymane prawo jazdy? Kancelaria adwokacka z Tarnobrzegu może Ci pomóc

Reprezentowana przeze mnie kancelaria prawna świadczy kompleksową pomoc prawną w związku z wypadkami komunikacyjnymi. Udzielam moim klientom porad prawnych, przygotowuję pisma procesowe oraz wspieram oskarżonych przed prokuraturą na etapie postępowania przygotowawczego, a także w sprawach sądowych. Jeśli toczy się przeciwko Tobie postępowanie i obawiasz się, że jego wynik może być niekorzystny, skontaktuj się ze mną. Uzyskam dla Ciebie możliwie najkorzystniejsze rozstrzygnięcie.

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim