Menu
Adwokat Magdalena Augustyniok

Adwokat jazda po alkoholu Opole

adw. Magdalena Augustyniok

Ukończyła studia wyższe prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii we Wrocławiu.
W latach 2012-2015 odbyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, zdając egzamin adwokacki z wyróżnieniem.
Obecnie adwokat wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu, prowadzący kancelarię adwokacką.
Wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła podczas pracy w renomowanych kancelariach adwokackich, prokuraturze oraz sądzie.
Reprezentuje klientów przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi oraz organami ścigania. Świadczy usługi prawne na każdym etapie postępowania, tj. w postępowaniu przygotowawczym, sądowym oraz na etapie postępowania wykonawczego. Udziela nadto porad prawnych, sporządza pisma procesowe, opinie prawne, umowy cywilno-prawne i gospodarcze. Zakres świadczonej usługi uzależniony jest od potrzeby danego Klienta.
Zasadami, jakimi kieruje się podczas wykonywania obowiązków adwokata to rzetelność i profesjonalizm, jak również dyskrecja i szacunek dla problemów Klientów.
Specjalizuje się w prawie karnym oraz karno-skarbowym. Świadczy usługi prawne zarówno oskarżonym, jak i pokrzywdzonym przestępstwem. W kręgu jej zainteresowań pozostaje także prawo cywilne (w tym rzeczowe i spadki), rodzinne (w tym alimenty, uregulowanie władzy rodzicielskiej i kontaktów, rozwody, podziały majątku) oraz sprawy frankowe.

Kancelaria adwokacka, która poprowadzi sprawę jazdy w stanie po użyciu alkoholu w Opolu

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości stwarza ogromne ryzyko dla wszystkich uczestników ruchu. Dlatego sankcje przewidziane w kodeksie karnym są systematycznie zaostrzane, a na salach sądowych zapadają surowe wyroki.

Kierowcy, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej i stwierdzono u nich obecność alkoholu w organizmie, zwykle zapominają, że zatrzymanie prawa jazdy, a nawet wszczęcie względem nich postępowania przygotowawczego to jeszcze nie koniec. Zawsze istnieje możliwość skorzystania z prawa do obrony.

Adwokat doświadczony w prawie karnym może starać się złagodzić konsekwencje prawne zarzucanych czynów i zamienić wyrok skazujący na warunkowe umorzenie postępowania, a w sprzyjających okolicznościach nawet uniewinnienie od stawianego oskarżonemu zarzutu.

Jazda po spożyciu alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo.

Dokonanie rozróżnienia między tymi stanami jest niezwykle istotne dla udzielenia odpowiedzi na pytanie, co grozi za jazdę po alkoholu.

Popełniony czyn jest przestępstwem, jeżeli kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, czyli:

  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi jest mniejsza niż wskazane wyżej wartości, zachodzi stan po spożyciu alkoholu, który stanowi wykroczenie.

Na równi z jazdą po alkoholu jest karane prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego, np. narkotyków lub niezwykle popularnych jeszcze kilka lat temu „dopalaczy”.

Czytaj na blogu

Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Rozprawa sądowa. Czy jest się czego bać?
Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w rozprawie sądowej, często odczuwają paraliżujący lęk przed wizytą w gmachu sądu. Skomplikowane...
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepadek pojazdu wartego niemal milion złotych
Przepisy przewidujące konfiskatę pojazdów prowadzonych przez pijanych kierowców weszły w życie 14 marca tego roku, jednakże już w ciągu...
Uprawnienia policji w trakcie kontroli drogowej
Uprawnienia policji w trakcie kontroli drogowej
Policja regularnie przeprowadza kontrole drogowe wśród kierowców. Ich szczególne nasilenie można zaobserwować przede wszystkim w okolicy...
Konfiskata samochodu od 14 marca 2024 r.
Konfiskata samochodu od 14 marca 2024 r.
Od 14 marca 2024 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące kierujących pojazdami mechanicznym w ruchu lądowym po alkoholu. Wobec kierujących,...
Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem środków odurzających?
Jaka kara grozi za jazdę pod wpływem środków odurzających?
Przepisy prawa karnego zabraniają jazdy samochodem po użyciu środków odurzających. Nie chodzi jednak wyłącznie o narkotyki, ale także o...
Jazda po alkoholu a ubezpieczenie OC i AC. Co warto wiedzieć?
Jazda po alkoholu a ubezpieczenie OC i AC. Co warto wiedzieć?
Kierowca, który spowodował wypadek po alkoholu, musi liczyć się z surową odpowiedzialnością karną. Czy może jednak uniknąć reperkusji...
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu – czy można z nim walczyć?
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu – czy można z nim walczyć?
Względem kierowcy, który dopuścił się szczególnie ciężkiego naruszenia przepisów karnych, sąd może orzec dożywotni zakaz prowadzenia...
Konfiskata samochodu po alkoholu. Co musisz o niej wiedzieć i jak się przed nią bronić?
Konfiskata samochodu po alkoholu. Co musisz o niej wiedzieć i jak się przed nią bronić?
Jazda po alkoholu stwarza istotne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu. Aby zniechęcić do wsiadania za kierownicę pod wpływem...

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Sprawca, który prowadzi pojazd w stanie po użyciu alkoholu, odpowiada na podstawie kodeksu wykroczeń w trybie art. 87 k.w. Zgodnie z tym przepisem kierowca prowadzący pojazd w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 2500 zł. Dodatkowo należy liczyć się z utratą prawa jazdy na czas od 6 miesięcy do 3 lat, a także mandatem za przekroczenie prędkości.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest karane znacznie bardziej dotkliwymi sankcjami, które zostały określone w art. 178a k.k. Kierowca, który porusza się samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 (znowelizowane przepisy kodeksu karnego mają jeszcze silniej zaostrzyć karę).

Jeszcze wyższa kara pozbawienia wolności – do lat 5 – jest przewidziana dla recydywistów. Oczywiście obok kary wolnościowej trzeba liczyć się z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, w niektórych przypadkach nawet dożywotnim. Jazda bez prawa jazdy to ryzyko kolejnych sankcji.

Sąd karny ma także możliwość nałożenia na skazanego obowiązku uiszczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Prowadziłeś samochód w stanie po użyciu alkoholu? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika!

Kary w związku ze skazaniem za przestępstwo jazdy po alkoholu mogą być bardzo dotkliwe. Aby zwiększyć swoje szanse na sali sądowej, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii, która gwarantuje kompleksową obsługę prawną. Pomagamy naszym klientom na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego. Nasze doświadczenie to nie tylko doskonała znajomość przepisów, ale także bieżących poglądów doktryny, orzecznictwa i praktyki. Dzięki temu jesteśmy skuteczni.

Jeśli prowadziłeś pojazd mechaniczny w ruchu w stanie po użyciu alkoholu, nie zostawiaj sprawy przypadkowi i zaufaj profesjonalistom!

Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu albo innego środka odurzającego grozi wysokimi karami. Na szczęście kierowcy, którzy zostali zatrzymani w trakcie rutynowej kontroli, mogą skorzystać z pomocy prawnika, który zapewni im pomoc prawną.

Nasza kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karnego. Działamy na terenie całej Polski, a odległość nie stanowi dla nas żadnego problemu. Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie sporządzania pism procesowych, reprezentacji przed organami ścigania oraz sądami. Udzielamy wyczerpujących porad prawnych.

Piszą o nas:

Logo portalu dziennik.pl Logo portalu prawo.pl Logo portalu wprost.bieznes.pl Logo portalu tvn24 Logo portalu rzeczpospolita.pl Logo portalu superbiznes.se.pl Logo portalu motomaniacy.tv

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim