Menu
Adwokat Magdalena Augustyniok

Adwokat jazda po alkoholu Opole

adw. Magdalena Augustyniok

Ukończyła studia wyższe prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii we Wrocławiu.
W latach 2012-2015 odbyła aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, zdając egzamin adwokacki z wyróżnieniem.
Obecnie adwokat wpisany na listę adwokatów Okręgowej Rady Adwokackiej w Opolu, prowadzący kancelarię adwokacką.
Wpisana na listę stałych mediatorów prowadzoną przez Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu.
Posiada wieloletnie doświadczenie zawodowe, które zdobyła podczas pracy w renomowanych kancelariach adwokackich, prokuraturze oraz sądzie.
Reprezentuje klientów przed sądami powszechnymi, sądami administracyjnymi oraz organami ścigania. Świadczy usługi prawne na każdym etapie postępowania, tj. w postępowaniu przygotowawczym, sądowym oraz na etapie postępowania wykonawczego. Udziela nadto porad prawnych, sporządza pisma procesowe, opinie prawne, umowy cywilno-prawne i gospodarcze. Zakres świadczonej usługi uzależniony jest od potrzeby danego Klienta.
Zasadami, jakimi kieruje się podczas wykonywania obowiązków adwokata to rzetelność i profesjonalizm, jak również dyskrecja i szacunek dla problemów Klientów.
Specjalizuje się w prawie karnym oraz karno-skarbowym. Świadczy usługi prawne zarówno oskarżonym, jak i pokrzywdzonym przestępstwem. W kręgu jej zainteresowań pozostaje także prawo cywilne (w tym rzeczowe i spadki), rodzinne (w tym alimenty, uregulowanie władzy rodzicielskiej i kontaktów, rozwody, podziały majątku) oraz sprawy frankowe.

Kancelaria adwokacka, która poprowadzi sprawę jazdy w stanie po użyciu alkoholu w Opolu

Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości stwarza ogromne ryzyko dla wszystkich uczestników ruchu. Dlatego sankcje przewidziane w kodeksie karnym są systematycznie zaostrzane, a na salach sądowych zapadają surowe wyroki.

Kierowcy, którzy zostali zatrzymani do kontroli drogowej i stwierdzono u nich obecność alkoholu w organizmie, zwykle zapominają, że zatrzymanie prawa jazdy, a nawet wszczęcie względem nich postępowania przygotowawczego to jeszcze nie koniec. Zawsze istnieje możliwość skorzystania z prawa do obrony.

Adwokat doświadczony w prawie karnym może starać się złagodzić konsekwencje prawne zarzucanych czynów i zamienić wyrok skazujący na warunkowe umorzenie postępowania, a w sprzyjających okolicznościach nawet uniewinnienie od stawianego oskarżonemu zarzutu.

Jazda po spożyciu alkoholu może stanowić wykroczenie lub przestępstwo.

Dokonanie rozróżnienia między tymi stanami jest niezwykle istotne dla udzielenia odpowiedzi na pytanie, co grozi za jazdę po alkoholu.

Popełniony czyn jest przestępstwem, jeżeli kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości, czyli:

  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg lub prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość;
  • stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.

Jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu lub we krwi jest mniejsza niż wskazane wyżej wartości, zachodzi stan po spożyciu alkoholu, który stanowi wykroczenie.

Na równi z jazdą po alkoholu jest karane prowadzenie pojazdu pod wpływem środka odurzającego, np. narkotyków lub niezwykle popularnych jeszcze kilka lat temu „dopalaczy”.

Czytaj na blogu

Zostałeś zatrzymany przez policję? Przeczytaj, co robić, a czego nie robić
Zostałeś zatrzymany przez policję? Przeczytaj, co robić, a czego nie robić
Regularne kontrole trzeźwości to rutynowe działania policji. W ten sposób funkcjonariusze dbają o bezpieczeństwo i porządek ruchu na drogach....
Jazda po alkoholu a zakaz prowadzenia pojazdów
Jazda po alkoholu a zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych stanowi dla wielu kierowców sankcję znacznie bardziej dotkliwą niż grzywna czy obowiązek naprawienia...
Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania
Jazda po alkoholu a warunkowe umorzenie postępowania
Jazda po alkoholu jest zagrożona surowymi karami i może skutkować nawet dożywotnim odebraniem prawa jazdy oraz przepadkiem samochodu. Ustawodawca...
Mandat karny 2023. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Mandat karny 2023. Wszystko, co powinieneś wiedzieć
Z początkiem 2022 roku znacząco wzrosły kary nakładane na kierowców. Mimo to w 2023 roku policja wystawiła ponad 4 miliony mandatów drogowych...
Prawne skutki jazdy po alkoholu
Prawne skutki jazdy po alkoholu
Polski ustawodawca nie wykazuje tolerancji wobec jazdy pod wpływem alkoholu. Jest to wyraźnie widoczne w stale zaostrzanych przepisach prawa...
Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy – dlaczego jest takie ważne
Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy – dlaczego jest takie ważne
W chwili zatrzymania prawa jazdy, kierujący pojazd mechaniczny, otrzymuje od policjantów dokument potwierdzający zatrzymanie uprawnień do...
Jak wybrać alkomat do domu lub firmy?
Jak wybrać alkomat do domu lub firmy?
Jazda po alkoholu to zachowanie, które stwarza istotne ryzyko dla uczestników ruchu, dlatego jest zagrożona surowymi sankcjami karnymi. Osoby...
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za jazdę po alkoholu?
Jak odzyskać prawo jazdy zabrane za jazdę po alkoholu?
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to dla kierowcy duże ryzyko. Obok odpowiedzialności karnej i wysokich sankcji pieniężnych ustawodawca...

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Sprawca, który prowadzi pojazd w stanie po użyciu alkoholu, odpowiada na podstawie kodeksu wykroczeń w trybie art. 87 k.w. Zgodnie z tym przepisem kierowca prowadzący pojazd w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym po użyciu alkoholu podlega karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 2500 zł. Dodatkowo należy liczyć się z utratą prawa jazdy na czas od 6 miesięcy do 3 lat, a także mandatem za przekroczenie prędkości.

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest karane znacznie bardziej dotkliwymi sankcjami, które zostały określone w art. 178a k.k. Kierowca, który porusza się samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 2 (znowelizowane przepisy kodeksu karnego mają jeszcze silniej zaostrzyć karę).

Jeszcze wyższa kara pozbawienia wolności – do lat 5 – jest przewidziana dla recydywistów. Oczywiście obok kary wolnościowej trzeba liczyć się z zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych, w niektórych przypadkach nawet dożywotnim. Jazda bez prawa jazdy to ryzyko kolejnych sankcji.

Sąd karny ma także możliwość nałożenia na skazanego obowiązku uiszczenia nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Prowadziłeś samochód w stanie po użyciu alkoholu? Skorzystaj z pomocy profesjonalnego pełnomocnika!

Kary w związku ze skazaniem za przestępstwo jazdy po alkoholu mogą być bardzo dotkliwe. Aby zwiększyć swoje szanse na sali sądowej, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii, która gwarantuje kompleksową obsługę prawną. Pomagamy naszym klientom na etapie postępowania przygotowawczego i sądowego. Nasze doświadczenie to nie tylko doskonała znajomość przepisów, ale także bieżących poglądów doktryny, orzecznictwa i praktyki. Dzięki temu jesteśmy skuteczni.

Jeśli prowadziłeś pojazd mechaniczny w ruchu w stanie po użyciu alkoholu, nie zostawiaj sprawy przypadkowi i zaufaj profesjonalistom!

Prowadzenie pojazdu mechanicznego pod wpływem alkoholu albo innego środka odurzającego grozi wysokimi karami. Na szczęście kierowcy, którzy zostali zatrzymani w trakcie rutynowej kontroli, mogą skorzystać z pomocy prawnika, który zapewni im pomoc prawną.

Nasza kancelaria specjalizuje się w prowadzeniu spraw z zakresu prawa karnego. Działamy na terenie całej Polski, a odległość nie stanowi dla nas żadnego problemu. Oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie sporządzania pism procesowych, reprezentacji przed organami ścigania oraz sądami. Udzielamy wyczerpujących porad prawnych.

Polecamy

LexLab Legalniewsieci.pl Kancelaria adwokacka Gatner & Gatner

© adw. Gabriel Gatner

Realizacja strony strony internetowe oświęcim