Przesłuchanie na policji
Pierwsze przesłuchanie na policji jest najważniejsze. Podczas przesłuchania policjant w początkowej fazie odbierze wszystkie dane osobowe kierującego, a także informacje o jego sytuacji majątkowej tj. miejsce pracy oraz średnie wynagrodzenie. Następnie policjant przedstawia zarzut kierującemu i wtedy padają trzy najważniejsze pytania:
- Czy zrozumiał Pan/Pani stawiany zarzut?
- Czy przyznaje się Pan/Pani do przedstawionego zarzutu?
- Czy będzie Pan/Pani składał/a wyjaśnienia?
Odpowiedzi na wyżej postawione pytania są kluczowe dla wszystkich postępowań karnych. Na tym etapie, podejrzani którzy nie posiadają obrońców, są bardzo często namawiani przez przesłuchujących na dobrowolne poddanie się karze. Dlatego też, należy stanowczo i zdecydowanie podkreślić, iż:
do momentu, w którym obrońca nie zapozna się z materiałem dowodowym NIE NALEŻY DOBROWOLNIE PODDAWAĆ SIĘ KARZE
Co zrobić, kiedy otrzymam wezwanie na przesłuchanie?
Przede wszystkie skontaktować się z prawnikiem. Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie sprawa przez profesjonalnego pełnomocnika i podpiszesz pełnomocnictwo, obrońca ustali termin przesłuchania, podczas którego weźmie udział w przesłuchaniu. Tego rodzaju wsparcie psychiczne i merytoryczne podczas przesłuchania jest po prostu niezbędne, a przede wszystkim ogranicza do minimum popełnienie błędów, które mogą rzutować na dalsze postępowanie.
Pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy
Dokument ten ma znaczenie z uwagi na obliczanie terminu zakazu prowadzenie pojazdów. Z uwagi na fakt, iż od momentu zatrzymania prawa jazdy, do czasu wydania wyroku w sprawie, może minąć nawet 6-7 miesięcy, konieczne jest posiadanie dowodu, który będzie potwierdzać faktyczny brak dokumentu. Okres ten musi być zaliczony w wyroku kończącym postępowanie.