Kiedy jazda po pijaku jest przestępstwem?
Kierujący po alkoholu popełnia przestępstwo, kiedy:
- stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5‰ albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg w 1 dm3 albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
UWAGA! Wynik badania na alkomacie zawsze pokazuje zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu w mg!
Zgodnie z art. 178a § 1 kodeksu karnego:
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Oprócz w/w kary kierujący musi się także liczyć ze środkiem karnym w postaci zakazu prowadzenia pojazdów oraz nawiązką na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej!
Zakaz prowadzenie pojazdów – środek karny
Zgodnie z art. 43 § 1 kodeksu karnego zakaz prowadzenia pojazdów jest orzekany nawet do 15 lat, a zgodnie z art. 42 § 1 kodeksu karnego zakaz nie może być krótszy niż 3 lata.
Tym samym, czasowy zakres zakazu prowadzenia pojazdów, w przypadku przestępstwa z art. 178a § 1 kodeksu karnego wynosi od 3 do 15 lat.
Świadczenie pieniężne
Zgodnie z art. 43a § 2 kodeksu karnego:
W razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 1, art. 179 lub art. 180 sąd orzeka świadczenie pieniężne wymienione w art. 39 pkt 7 na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 złotych, a w razie skazania sprawcy za przestępstwo określone w art. 178a § 4 co najmniej 10 000 złotych, do wysokości określonej w § 1.
Tok postępowania w sprawie kierowania pojazdem pod wpływem alkoholu?
Postępowanie w sprawie o kierowanie „pod wpływem alkoholu” będzie prowadzone przez prokuratora, a do sądu zostanie skierowany akt oskarżenia.