Podstawą przyjęcia osoby doprowadzonej do izby wytrzeźwień, placówki lub jednostki Policji jest wynik badania na zawartość alkoholu w organizmie tej osoby wskazujący na stan nietrzeźwości.
Zgodnie z art. 39 oraz 40 ustawy z dnia 26 października 1982 r.o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi na izbę wytrzeźwień może zostać doprowadzona osoba, która znajduje się w stanie nietrzeźwości, a więc zgodnie z art. 115 § 6 kodeksu karnego:
- zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość lub
- zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość.
Dodatkowo swoim zachowaniem:
- dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy,
- znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo
- zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób.
Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu stanowi zachowanie zagrażające życiu lub zdrowi innych osób, kierowca musi się liczyć z pobytem na izbie wytrzeźwień. W przypadku, gdy tego rodzaju placówka nie została utworzona, pijany kierowca jest doprowadzany do jednostki Policji. Z doprowadzenia sporządza się protokół doprowadzenia.
Jak długo trwa pobyt izbie wytrzeźwień?
Osoba doprowadzona do izby wytrzeźwień lub placówki albo jednostki Policji pozostaje tam aż do wytrzeźwienia, nie dłużej niż 24 godziny. Osoby do lat 18 umieszcza się w odrębnych pomieszczeniach, oddzielnie od osób dorosłych.
Informacja o doprowadzeniu na izbę wytrzeźwień.
O przyjęciu do izby wytrzeźwień lub placówki albo o zatrzymaniu w jednostce Policji zawiadamia się niezwłocznie:
- w przypadku małoletnich – ich rodziców lub opiekunów oraz sąd opiekuńczy;
- w przypadku innych osób – na ich żądanie, wskazane przez nie osoby.
Czynności na izbie wytrzeźwień.
Osoba doprowadzona do izby wytrzeźwień lub placówki jest poddawana niezwłocznie badaniom lekarskim. Warto także dodać, iż w przypadku osoby przyjętej albo wobec osoby zatrzymanej w jednostce Policji, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia własnego lub innej osoby, lub niszczy przedmioty znajdujące się w otoczeniu, może być zastosowany przymus bezpośredni.
Zwolnienie z izby wytrzeźwień.
O zwolnieniu osoby przyjętej z izby wytrzeźwień lub placówki decyduje odpowiednio dyrektor izby wytrzeźwień, kierownik placówki lub upoważniona przez niego osoba, na podstawie badania zawartości alkoholu w organizmie osoby zwalnianej, biorąc pod uwagę opinię lekarza lub felczera.
Koszt pobytu w izbie wytrzeźwień.
Zgodnie z art. 42(2) ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi pobyt w izbie wytrzeźwień jest odpłatny, a wysokość opłaty ustalają organy samorządu terytorialnego lub wojewoda. Dla przykładu w Katowicach opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień wynosi 309,01 zł (stan na dzień 30 maja 2019 r.)