Kiedy sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu?
Możliwość orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych wprowadza art. 42 §3 k.k. Sankcja jest względnie obligatoryjna i dotyczy kierowców, którzy:
ponownie prowadzą samochód w stanie nietrzeźwości, doprowadzili do katastrofy w ruchu lub sprowadzili jej zagrożenie albo spowodowali wypadek, w wyniku którego inna osoba odniosła przynajmniej lekkie obrażenia ciała;
spowodowali wypadek, którego skutkiem była śmierć poszkodowanego lub ciężki uszczerbek na zdrowiu albo wywołali katastrofę, pod warunkiem że:
znajdowali się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środka odurzającego;
zbiegli z miejsca zdarzenia;
po zdarzeniu, a przed poddaniem ich kontroli uprawnionych organów spożywali alkohol albo przyjmowali środki odurzające.
Jedynie w szczególnie uzasadnionych przypadkach sąd może odstąpić od orzekania dożywotniego zakazu. Zwróć uwagę, że przepis mówi o „wszelkich środkach mechanicznych”, a nie pojazdach określonego rodzaju. Jeżeli masz uprawnienia do prowadzenia motocykla albo maszyny rolniczej, również nie będziesz mógł z nich korzystać.
Niezależnie od okoliczności sprawy, jeśli po raz kolejny dopuścisz się jednego z wyżej wymienionych czynów, zakaz ma charakter bezwzględnie obligatoryjny. Sąd nie jest w stanie zastosować taryfy ulgowej po raz drugi.
Konstrukcja przepisu może wydawać się skomplikowana, ale w istocie można sprowadzić ją do dwóch zasad. Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów dotyczy przede wszystkim kierowców-recydywistów, którzy z powodu alkoholu mają problem z prawem po raz kolejny, oraz osób, które spożywają alkohol na tyle nieodpowiedzialnie, że dopuściły się ciężkiego przestępstwa.
Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu – co może zrobić kierowca?
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że orzeczenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdu to koniec Twojej przygody za kierownicą. Na szczęście kodeks karny przewiduje rozwiązania łagodzące tę sankcję.
Skrócenie dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów
Najprostsze rozwiązanie to po prostu… zaczekać przez odpowiednio długi czas. Stosownie do brzmienia art. 84 §2a k.k. sąd może uznać za wykonany zakaz orzeczony dożywotnio (każdy, a nie tylko dotyczący możliwości prowadzenia pojazdu), jeżeli:
był on realizowany przez minimum 15 lat;
skazany przestrzegał w tym czasie porządku prawnego;
nie zachodzi obawa popełnienia po raz kolejny przestępstwa, za które orzeczono środek karny.
Skrócenie zakazu jest dokonywane na wniosek, i to skazany musi wykazać istnienie wszystkich przesłanek. Dobrym pomysłem może być przedłożenie zaświadczenia z KRK oraz potwierdzenia ukończenia terapii dla osób uzależnionych od alkoholu.
Sąd może też zweryfikować Twoją karalność w kartotekach policyjnych. Sporządzenie wniosku o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów warto powierzyć kancelarii prawnej specjalizującej się w prawie karnym.
Wadą tego mechanizmu jest konieczność odczekania aż 15 lat, zanim dopuszczalne będzie złożenie wniosku.
Blokada alkoholowa w samochodzie
Alternatywnym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zmianę sposobu wykonywania środka karnego na dopuszczenie możliwości kierowania pojazdami wyposażonymi w blokadę alkoholową.
Kodeks karny wykonawczy w art. 182a dopuszcza taką możliwość, pod warunkiem że:
zakaz był wykonywany przez minimum 10 lat;
postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy oraz zachowanie w okresie wykonywania środka karnego uzasadniają przekonanie, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę nie zagraża bezpieczeństwu w komunikacji.
Pamiętaj, że zgoda na montaż blokady alkoholowej to nie to samo co skrócenie zakazu. Kierowanie pojazdem niewyposażonym w takie urządzenie jest równoznaczne z naruszeniem ograniczenia i wywołuje określone konsekwencje. Raz w roku musisz też przeprowadzić kalibrację blokady, inaczej w razie kontroli policja uzna, że prowadzisz nieodpowiedni samochód.
Jakie są konsekwencje naruszenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych?
Sporo kierowców usiłuje obejść zakaz, wsiadając za kierownicę pomimo orzeczenia względem nich środka karnego. Rzeczywiście, dopóki nie spotkają się z kontrolą policji, takie zachowanie uchodzi im na sucho. Trzeba jednak zwrócić uwagę na treść art. 244 k.k., zgodnie z którym niestosowanie się do orzeczonego środka karnego jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Nie liczą się przy tym długość trasy czy intencja, z jaką wsiadasz za kierownicę. Kara pozbawienia wolności i tak zostanie orzeczona, choć w przypadku łagodnych przewinień sprawca ma szansę na sankcję bliżej dolnej granicy widełek.
Jeżeli popełniłeś czyn zabroniony po alkoholu i grozi Ci dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci na etapie postępowania przygotowawczego oraz przed sądem karnym. Zwiększ swoje szanse na sukces i skorzystaj z pomocy doświadczonego adwokata.