Co ciekawe, odpowiedź na postawione pytanie, może stanowić zaskoczenie!
W chwili zatrzymania prawa jazdy przez policję, kierującemu zostaje wydane pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy, a jego uprawnienia zostają zawieszone. Obecnie następuje wyłącznie elektroniczne zatrzymanie prawa jazdy w systemie, a dokument pozostaje we władaniu kierującego. Zgodnie z naczelną zasadą postępowania karnego tj. domniemania niewinności, do czasu uprawomocnienia się wyrok w sprawie karnej, nie można mówić o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami, ani tym bardziej o zakazie prowadzenie pojazdów.
Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy, który wyrokiem z dnia 27 kwietnia 2021 r. (sygn. akt V KK 466/20), który jednoznacznie stwierdził, iż:
Kryminalizacji nie podlega prowadzenie pojazdu przez osobę nieposiadającą uprawnień do prowadzenia pojazdów z powodu zatrzymania dokumentu prawa jazdy na podstawie art. 135 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym lub art. 102 ust. 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. Zatrzymanie prawa jazdy nie powoduje bowiem utraty samych uprawnień, które jedynie zostają czasowo zawieszone z racji braku dokumentu potwierdzającego ich posiadanie.
Co to oznacza?
Zgodnie z twierdzeniem Sądu Najwyższego, kierujący, którego uprawnienia do kierowania pojazdami zostały zawieszone, może odpowiadać wyłącznie za wykroczenie opisane w art. 95 kodeksu wykroczeń, a więc prowadzeniem pojazdu bez uprawnień!
Art. 95. Kodeksu wykroczeń – Prowadzenie pojazdu bez wymaganych dokumentówKto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.