Blokada alkoholowa jest specjalnym urządzeniem, które bada stan trzeźwości kierowcy oraz nie pozwala na uruchomienie pojazdu, gdy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza dozwolony poziom (co najmniej 0,1 mg alkoholu w 1 dm3)
Jak wygląda procedura uzyskania blokady alkoholowej?
- Wniosek do sądu. Zgodnie z art. 182a kkw (kodeksu karnego wykonawczego) stosowny wniosek o blokadę alkoholową w samochodzie może zostać złożony po upływie połowy okresu orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Najważniejszym elementem jest złożenie wniosku dokładnie po upływie połowy obowiązywania zakazu – złożenie wniosku wcześniej będzie skutkowało wydaniem postanowienia o jego nieuwzględnieniu.
Przykład: Dla osoby, wobec której orzeczono 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów, możliwość złożenia wniosku jest możliwa po upływie 18-stu miesięcy zakazu.
- Egzamin na prawo jazdy lub prawo jazdy z adnotacją 69. Jeżeli sąd wyda postanowienie uwzględniający wniosek kierującego, to konieczne jest ponowne uzyskanie uprawnień. Dla kierujących, wobec których zakaz prowadzenia pojazdów został orzeczona na czas do 12 miesięcy zostaje wydane prawo jazdy z adnotacją 69. Natomiast w przypadku kierowców, wobec których zastosowano zakaz powyżej 12 miesięcy Wydział Komunikacji kieruje na ponowy egzamin na prawo jazdy (teoretyczny i praktyczny).
- Montaż blokady alkoholowej. Blokada powinna zostać zainstalowana przez autoryzowany serwis. Po montaży blokady konieczna jest wizyta na Stacji Kontroli Pojazdów.
Tym samym blokada alkoholowa stanowi rozwiązanie umożliwiające „skrócenie” orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów. Warto również nadmienić, iż blokada alkoholowa jest również szansą dla osób w stosunku do których orzeczono dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów. Takie osoby mogą starać się o uzyskanie zgody na blokadę alkoholową po upływie co najmniej 10 lat obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów.
Potrzebujesz pomocy w sporządzeniu wniosku? Skontaktuj się ze mną w celu przygotowania wniosku o wydanie zgody na prowadzenie pojazdu wyposażonego w blokadę alkoholową!