Alkomat może się mylić!
Alkomaty, podobnie jak inne urządzenia – nie pokazują idealnego wyniku. Jak wynika ze świadectwa wzorcowania alkomatu, który zawsze jest dołączany do akt postępowania, niepewność pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu jest normalną rzeczą. Policja najczęściej korzysta z dwóch typów urządzeń:
- Alcosensor IV – urządzenie podręczne, które policjanci wożą ze sobą w radiowozie – którego niepewność pomiarowa jest określona na poziomie 0,01 mg/l;
- Alkometr A 2.0 – urządzenie stacjonarne – znajdujące się na komendzie Policji – którego niepewność pomiarowa jest określona na poziomie 0,02 mg/l;.
Co ciekawe, powyższe marginesy błędu dotyczą warunków laboratoryjnych, chwilę po kalibracji. W takiej sytuacji warto zadać pytania:
- Czy badanie kierowcy alkomatem w chwili, kiedy np. jest niska temperatura otoczenia, wieje silny wiatr, jest duża wilgotność powietrza lub niskie ciśnienie atmosferyczne może znacząco wpłynąć na wynik badania?
- Czy np. słaba bateria alkomatu również może zaburzyć prawidłowy wynik badania?
Jak się okazuje powyższe kwestie mogą mieć wpływ na wynik badania, a biegli z zakresu maszyn i urządzeń elektronicznych oceniają, że maksymalna niepewność wynosi w przypadku Alcosensora IV 0,03 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.
Czy to może mieć znaczenie dla kierującego po pijaku? Ogromne!
O ile, w przypadku kierującego, którego wynik badania wynosi np. 0,37 mg/l błąd pomiaru nie ma większego znaczenia. Tak w przypadku kierującego, którego wynika badania wynosi np. 0,28 mg/l, błąd pomiaru może mieć kluczowe znaczenie dla jego sytuacji procesowej, i w przypadku uwzględniania przez sąd argumentacji dotyczącej niepewności badania, może skutkować odpowiedzialnością za wykroczenie, a nie za przestępstwo.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu nie przekracza 0,25 mg w 1 dm3 (0,5 promila) kierujący popełnił wykroczenie. Natomiast jeżeli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzy przekracza 0,25 mg w 1 dm3 (0,5 promila) kierujący popełnia przestępstwo.
Tym samym w sprawach o kierowanie pod wpływem lub użyciem alkoholu ważnym elementem może być dowód z opinii biegłego, który potwierdzi, iż w chwili badania trzeźwości kierującego może pojawić się błąd pomiaru, który może być większy, niż ten który wynika ze świadectwa wzorcowania.