Dlaczego pokwitowanie zatrzymania prawa jazdy jest takie ważne?
Ponieważ od czasu zatrzymania prawa jazdy, a więc wydania pokwitowania zatrzymania prawa jazdy, liczy się okres zakazu prowadzenia pojazdów, który może być orzeczony przez sąd w sprawie o kierowanie pojazdem mechanicznym po spożyciu lub pod wpływem alkoholu.
Poniżej ustawowy druk pokwitowania zatrzymania dokumentu:
Zatwierdzenie pokwitowania następuje przez sąd lub przez prokuraturę
Należy również dodać, iż fakt zatrzymania prawa jazdy kierującemu musi zostać potwierdzony postanowieniem wydanym przez prokuratora - w przypadku sprawy o kierowanie pod wpływem alkoholu (przestępstwo) lub przez sąd - w przypadku sprawy o kierowanie po spożyciu alkoholu (wykroczenie).
Zaliczenie okresu zatrzymania prawa jazdy na poczet zakazu prowadzenia pojazdów
Ważne! Fakt wydania pokwitowania, a następnie postanowienia o jego zatwierdzeniu, nie powoduje automatycznego zaliczenia okresu zatrzymania uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi na poczet zakazu prowadzenia pojazdów.
Zaliczenie może nastąpić wyłącznie w formie wyroku kończącego postępowanie w sprawie. Istotne jest, aby wyrok zawierał punkt, w którym kierującemu zostanie zaliczony okres zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast jak pokazuje praktyka, sędziowie bardzo często, po prostu o tym zapominają.
Poniżej wyroki w sprawach, które prowadziłem w ostatnim czasie. W obu sprawach kierującym, w toku postępowania, nie zwrócono prawa jazdy. Oba wyroki nie uwzględniały dla kierujących, ważnego punktu, w zakresie zaliczenia okresu zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Skutek: okres zatrzymania liczył się od momentu wyroku, a nie od wydania pokwitowania!
Wyrok Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach:
Wyrok Sąd Rejonowego w Dąbrowie Górniczej:
Co zrobić w przypadku braku zaliczenia?
Po pierwsze należy zachować czujność i mieć na uwadze, że sąd musi zaliczyć okres zatrzymania prawa jazdy od chwili wydania pokwitowania, do chwili wydania wyroku, o ile prawo jazdy nie zostało zwrócone w trakcie trwania postępowania. W przypadku braku takiego zaliczenia, należy złożyć wniosek do sądu o uzupełnienie wyroku i zaliczenie okresu zatrzymania prawa jazdy na poczet orzeczonego środka karnego w postaci zakazu prowadzenia pojazdów.
Powyższe przykłady jednoznacznie wskazują, iż w sprawach karnych udział obrońcy jest kluczowy dla prawidłowo zadbania o interesy kierującego.
Źródło zdjęcia: Image by jcomp on Freepik