Moje sprawy. Jazda po pijaku. Przestępstwo. Wynik badania: 0,37 mg/dm3.

Moje sprawy. Jazda po pijaku. Przestępstwo. Wynik badania: 0,37 mg/dm3.

Z cyklu „Moje Sprawy”. W poniższym artykule opiszę sprawę kierującego pod wpływem alkoholu. Jak w każdym artykule z tego cyklu, krótko opiszę stan faktyczny w sprawie, okoliczności na korzyść oraz niekorzyść kierującego, a także ostateczny wyrok sądu.

Stan faktyczny.

Kierowca w wieku 65 lat, w lipcu 2021 r. o godz. 06:09 zostaje zatrzymany podczas rutynowej kontroli przez policję. Podczas badania trzeźwości kierowcy okazało się, że kierujący jest pod wpływem alkoholu – wynik pierwszego badania 0,37 mg/dm3. Kierujący przyznają się do zarzutu i złożył wyjaśnienia. Wobec kierującego prokuratora wniosła akt oskarżenia tj. przestępstwo z art. 178a § 1 K.K.

Okoliczności na korzyść kierującego.

Niekaralność. Kierujący, który skończył 65 rok życia, nigdy wcześniej nie był karany.

Przyznanie się zarzutu. Kierujący od razu przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz wyraził skruchę.

Wczesna godzina zatrzymania. Kierowca został zatrzymany wcześnie rano, kiedy ruch uliczny nie był jeszcze duży.

Rutynowa kontrola. Kierujący został zatrzymany podczas rutynowej kontroli, a nie z uwagi na zachowanie kierującego wskazujące na jego jazdę pod wpływem alkoholu.

Wywiad środowiskowy. Kierujący uzyskał pozytywną opinię kuratora przeprowadzającego wywiad środowiskowy.

Okoliczności na niekorzyść kierującego.

Poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik 0,37 mg/dm3 jest wynikiem, który przekracza poziom 0,25 mg/dm3. W wielu przypadkach taki poziom, może zostać potraktowany przez sądy jako znaczna szkodliwość społeczna.

Odległość przejechana przez kierowcę. Kierowca zanim został zatrzymany przez policję przejechał ok 5 km.

Wyrok sądu.

Sąd uwzględnił wniosek obrońcy i wyrokiem, warunkowo umorzył postępowanie na okres próby wynoszący 2 lata, orzekł wobec kierowcy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 roku oraz orzekł wobec kierującego świadczenie pieniężne w kwocie 4000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej.

Wyrok poniżej: