Czy papierosy mogą mieć wypływ na badanie trzeźwości?

Czy papierosy mogą mieć wypływ na badanie trzeźwości?

Odpowiedź na tak zadanie pytanie brzmi precyzyjnie – oczywiście, że tak! Dotyczy to zarówno papierosów tradycyjnych, jak i e-papierosów!

Jak papierosy wpływają na badanie alkomatem?

Policyjne alkomaty to bardzo wrażliwe urządzenia, więc wynik badania może zaburzyć np. syrop na kaszel czy cukier z alkoholem. Co ważne, wpływ na policyjne urządzenia mają także papierosy oraz e-papierosy. W płynie stosowanym w elektronicznych podgrzewaczach może się znajdować gliceryna lub alkohol etylowy, co zaburza pomiar przesiewowego alkomatu.

W związku z powyższy, jeżeli kierujący chwilę przed kontrolą policyjną kierowca palił papierosa, należy o tym powiedzieć funkcjonariuszowi.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie badań na zawartość alkoholu w organizmie, badanie może zostać wykonane po upływie co najmniej 15 minut od chwili zakończenia spożywania alkoholu lub palenia wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych przez osobę badaną – więcej o zasadach związanych z przeprowadzeniem poprawnego badania znajdziesz TUTAJ.