Jazda po pijaku

Jazda pod wpływem alkoholu – jakie konsekwencje grożą kierowcy i jak bronić się w sądzie?

Jazda pod wpływem alkoholu to poważne przewinienie, które w Polskim systemie prawnym jest surowo karane. Wynika to ze skali problemu i dużej ilości wypadków.

Każdy popełnia błędy. Jeśli zostałeś zatrzymany, kierując pod wpływem, musisz zaplanować strategię procesową i pomyśleć, co jeszcze możesz zrobić, żeby zapewnić sobie jak najniższy wymiar kary. Adwokat jazda po alkoholu Bielsko-Biała pomoże Ci przejść przez cały proces i wyjść z kłopotów obronną ręką.

Jazda pod wpływem może być kwalifikowana jako przestępstwo lub wykroczenie

Kwalifikacja Twojego czynu zależy od kilku czynników. Od nich zależy wymiar kary, a co za tym idzie – dolegliwość sankcji dla Ciebie.

Na terenie Polski dopuszczalne jest prowadzenie pojazdu, jeśli stężenie alkoholu we krwi nie przekracza 0,2 promila.

Wykroczenie zachodzi w przypadku, gdy kierowca znajduje się w stanie po spożyciu alkoholu. Kodeks karny wyjaśnia, że to stan, gdy we krwi badanego znajduje się od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm 3 wydychanego powietrza. Odpowiada to stężeniu we krwi 0,2–0,5 promila.

Jako przestępstwo zostanie z kolei zakwalifikowany czyn, w którym kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a więc gdy badanie alkomatem wykaże wynik ponad 0,5 promila. Odpowiada to zawartości ponad 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.

Zagrożenia karne – przestępstwo a wykroczenie

Jeśli popełniłeś wykroczenie, grozi Ci przede wszystkim grzywna. Jej wymiar będzie nie niższy niż 50 złotych. Musisz się jednak przygotować, że możesz być zmuszony do zapłaty nawet 5000 złotych. Oprócz tego istnieje ryzyko, że zostanie na Ciebie nałożona kara aresztu od 5 do 30 dni. Niestety stracisz też prawo jazdy.

Twoja sytuacja będzie znacznie gorsza, gdy Twój czyn zostanie zakwalifikowany jako przestępstwo. W tym przypadku, oprócz kary grzywny i utraty prawa jazdy, grozi Ci kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności. Pierwszą z nich orzeka się w granicach od 1 miesiąca do 2 lat. Do więzienia możesz trafić nawet na 2 lata.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata z Bielsko-Białej w sprawach jazdy pod wpływem alkoholu?

Przedstawione zagrożenia karne brzmią groźnie? Na pierwszy rzut oka – tak! Najwyższy wymiar kary jest jednak zazwyczaj wymierzany osobom, które działają w sprawie na własną rękę, bez adwokata.

Wybierając pomoc adwokata z Bielsko-Białej, który specjalizuje się w zakresie odpowiedzialności za jazdę pod wpływem alkoholu, zapewnisz sobie profesjonalne wsparcie. Prawnik wie, jakie okoliczności przytoczyć, żeby wymiar kary był jak najniższy.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług doświadczonego adwokata, możesz uzyskać warunkowe umorzenie postępowania lub nadzwyczajne złagodzenie odpowiedzialności. Realny efekt współpracy to obniżenie kary, nawet o ponad 50% w stosunku do wyniku, jaki przyniósłby proces prowadzony na własną rękę.

Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej na temat warunków współpracy.